لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 
 
 

کشف ۲ هزار تصادف ساختگی در پزشکی قانونی

دوشنبه 19 شهريور 1397  

جانشین مدیریت بحران پزشکی قانونی: سال گذشته ۲ هزار نفر بدون اینکه هیچ سانحه‌ای و تصادفی برایشان پیش آمده باشد خود را مصدوم کرده بودند.

صدور جواز دفن 50 هزار جسد در قالب طرح دادپزشک مهرداد علی بخشی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: : پدیده جعل در مراجعان به مراکز پزشکی قانونی از سال ها پیش وجود داشته است و برخی افراد وقتی مراجعه می کنند هویتشان جعلی است یا در زمان مراجعه ادعا می کنند که صدماتی دارند در حالی که یا این صدمات وجود ندارد یا این صدمات به زمان و عامل وقوع تصادف ارتباطی ندارد.

وی گفت: برخی مواقع نیز سوابق و مدارک بالینی که مراجعان ارائه می کنند جعلی است و برخی اوقات نیز گواهی ها را تغییر می دهند و به عنوان گواهی جعلی ارائه می کنند که همه این موارد جزو پدیده های جعل است.
علی بخشی افزود: در حوزه تصادفات هم برخی مرتکب تصادفات ساختگی می شوند که خوشبختانه آمار کشفیات این تصادفات در مقایسه با گذشته افزایش پیدا کرده است و علاوه بر کارشناسان سازمان پزشکی قانونی، دیگر همکاران ما در نیروی انتظامی،​دستگاه قضایی و بیمه ها نیز در زمینه کشف این شگردها موفقیت هایی داشته اند و دارند.
جانشین مدیریت بحران رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: چند سالی است که برخی باندهای خطرناک، صدماتی را بر برخی افراد ایجاد می کنند که برخی از این صدمات شامل شکستگی استخوان، دندان و صدمات شدیدتر است.
وی درباره آمار مراجعان با تصادفات ساختگی به مراکز پزشکی قانونی افزود: برخی افراد هستند که یک سری صدمات دارند اما صدمات ساختگی هم به آن اضافه می کنند که در واقع این افراد صدمات واقعی و ساختگی دارند که در این زمینه سال گذشته هزار و 600 نفر از این افراد شناسایی شدند که هزار و 300 نفر مرد بودند.
علی بخشی گفت: افرادی هم هستند که با هیچ تصادف و سانحه ای روبرو نبودند اما صدماتی بر خود ایجاد کردند که در همین زمینه هم سال گذشته دو هزار نفر شناسایی شدند که هزار و 700 نفر مرد بودند.
وی افزود: عمده سودجویی در خصوص این تخلف مربوط به باندهاست و افرادی که مجبور می شوند صدماتی جبران ناپذیر به خود وارد کنند ، چیز زیادی نصیبشان نمی شود و شاید تا آخر عمر عوارض ناشی از آن صدمات را داشته باشند.
علی بخشی گفت: قطعا افرادی که مرتکب تصادفات ساختگی می شوند اگر شناسایی شوند ، علاوه بر مجازات مالی ؛ حبس و مجازات های اجتماعی خواهند داشت و به افرادی که خودشان را به این باندهای خطرناک می سپارند ، توصیه می کنیم که بیش از این مراقب باشند چرا که این باندها بسیار خطرناک هستند و حتما هم خودشان و هم باندهایشان شناسایی خواهند شد.صدور جواز دفن 50 هزار جسد در قالب طرح دادپزشک

مدیر اجرایی طرح دادپزشک و رئیس گروه پزشکان معتمد سازمان پزشکی قانونی کشور گفت : سال گذشته برای 50 هزار جسد در چارچوب طرح دادپزشک جواز دفن صادر شده است.

وی در ادامه افزود : برخی از فعالیت های سازمان پزشکی قانونی از جمله معاینات تشخیصی و آزمایشگاهی ، تشریح و سایر موارد آموزشی پژوهشی جزو خدمات حاکمیتی است که باید خود سازمان انجام دهد اما برخی خدمات سازمان جزو فعالیت های حاکمیتی محسوب نمی شود و می توانند برخی کارشناسان مجرب آن را انجام دهند که در این شرایط دسترسی مردم به این خدمات تسهیل می شود.
وی گفت : طرح دادپزشک در خصوص برخی اجساد با فوت طبیعی اجرایی شد مبنی بر اینکه اجسادی که فوت طبیعی داشتند و هیچ متولی خاصی برای صدور جواز دفن وجود نداشت تا قبل از این طرح به مراکز پزشکی قانونی ارجاع می شد و این موضوع هم کار دستگاه قضایی و سازمان پزشکی قانونی را افزایش می داد و هم موجب سرگردانی مردم می شد که قرار شد این گونه اجساد دیگر به مراکز پزشکی قانون ارجاع نشود.
علی بخشی گفت : بر همین اساس تفاهم نامه ای درسال 92 میان سازمان پزشکی قانونی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منعقد شد که بر مبنای این تفاهم نامه از سال 93 این طرح در کل کشور تحت عنوان طرح دادپزشک به اجرا در آمد.
وی افزود: پارسال حدود 50 هزار جسد از طریق طرح دادپزشک جواز دفن دریافت کرد و اگر قرار بود این اجساد به مراکز پزشکی قانونی ارجاع شود کار سنگینی برای سازمان ایجاد می شد.
مدیر اجرایی طرح دادپزشک گفت: سازمان پزشکی قانونی براساس برنامه پنجم توسعه موظف شده بود برخی امور غیرحاکمیتی خود را با حفظ نظارت به گروه های پزشکی معتمد واگذار کند که طرح دادپزشک در ذیل همین قانون قرار گرفت.
علی بخشی افزود: طرح دادپزشک در مورد اجسادی انجام می شود که فوت طبیعی باشد و پزشک معالج در دسترس نباشد که در این صورت طرح اجرایی می شود اما اگر فوت جزو موارد 19 گانه مرگ های غیرطبیعی باشد حتما باید این اجساد به مراکز پزشکی قانونی ارجاع شود که برخی نمونه های این موارد شامل مرگ بر اثر تصادفات، حوادث کار، فوت های غیرمنتظره ، فوت براثر استعمال مواد مخدر، فوت در آسایشگاهها و فوت براثر جنایت است.
وی گفت: طرح دادپزشک در حوزه اجساد هم اکنون در سراسر کشور انجام می شود و موارد دیگری هم براساس این طرح قابل پیگیری است که سال های آینده انجام خواهد شد.

  

< بازگشت >

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "