لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

عوارض مصرف بیش از حد نمک

مصرف بیش از اندازه نمک در روز بسیار راحت رخ می‌دهد. با نگاهی به مواد غذایی مصرفی خود احتمالا از میزان بالای دریافت سدیم شگفت‌زده خواهید شد. در بسیاری موارد، نمک در غذاها پنهان شده و شناسایی آن می‌تواند دشوار باشد. اما به‌عنوان یک قانون کلی، هر چیزی که توسط انسان تهیه یا فرآوری شده در بیشتر مواقع دارای نمک است و میزان آن نیز بسیار زیاد است.در شرایطی که ما به مقداری نمک برای حفظ یک رژیم غذایی متعادل نیاز داریم، بیشتر مردم بیش از نیاز روزانه خود از این ماده استفاده می‌کنند که این شرایط می‌تواند پیامدهای منفی برای سلامت ما به‌همراه داشته باشد. بدن انسان مجموعه‌ای شگفت‌انگیز است و از آنجایی که جسم و روان ما به هم پیوند خورده‌اند، بروز مشکل با ظهور برخی نشانه‌ها و علائم خود را نشان می‌دهد.

نفخ

نفخ شرایطی آزاردهنده است و هیچ کس علاقه‌ای به تجربه آن ندارد. نفخ شدید به احتمال زیاد با غذای مصرفی شما در ارتباط است، به‌ویژه اگر یک وعده غذایی یا میان وعده سرشار از سدیم را مصرف کرده باشید. سدیم بیش از حد در خون، تخلیه آب از سلول‌ها را موجب شده و تورم را به‌همراه دارد. سطوح بیش از حد سدیم که با افزایش سطوح مایع برای متعادل کردن آن همراهی می‌شود می‌تواند به نفخ، به‌ویژه در قسمت شکم منجر شود.اما شکم تنها بخشی از بدن نیست که پس از مصرف نمک بیش از حد می‌تواند تورم را تجربه کند.

تشنگی بیش از حد

پس از خوردن غذای شور ممکن است با احساس تشنگی شدید مواجه شوید. نمک عامل اصلی تشنگی ما محسوب می‌شود. سدیم نقش مهمی در متعادل کردن مایع بدن دارد، از این‌رو، هرچه نمک بیشتری مصرف کنید، احساس تشنگی نیز تشدید می‌شود. احساس تشنگی به‌واسطه واکنش مغز به مقدار نمک موجود در بدن شکل می‌گیرد. مقدار کمی نمک برای بدن ما ضروری است و سدیم موجود در آن به حفظ مایع درون سلول‌ها کمک می‌کند. بر همین اساس، تعادل مایع در بدن حفظ می‌شود.

فشارخون بالا

فشارخون بالا اغلب با نشانه یا علامت خاصی همراه نیست که این شرایط را هر چه بیشتر ترسناک می‌سازد. فشار خون بالا مردم را در معرض خطر بیشتر برای سکته مغزی، حمله قلبی، مشکلات کلیوی، و بیماری قلبی قرار می‌دهد. پرفشاری خون می‌تواند به‌واسطه مصرف سدیم بیش از حد شکل بگیرد. همان گونه که پیش‌تر اشاره شد، سدیم نقش مهمی در تنظیم مایع بدن ایفا می‌کند.

سنگ کلیه

مصرف بیش از حد نمک اثری مستقیم بر کلیه‌ها دارد. این شرایط میزان سدیم خون را افزایش می‌دهد که سخت‌تر کار کردن کلیه‌ها را به‌همراه دارد. نمک بیش از حد می‌تواند مقدار پروتئین موجود در ادرار را افزایش دهد. پروتئین بیشتر در ادرار یک عامل خطرآفرین برای بیماری کلیوی است.یک رژیم غذایی سرشار از سدیم می‌تواند خطر سنگ‌های کلیه را نیز افزایش دهد.

چهارشنبه 7 فروردين 1398  منيع :  روزنامه آرمان امروز

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "