لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

خواص پرتقال

درختان یا درختچه‌های همیشه سبزی كه مركبات روی آنها رشد می‌كنند، می‌توانند به 10 متر یا بیشتر هم برسند. مركبات به لحاظ اینكه سرشار از «ویتامین C» هستند معروف می‌باشند. دانشمندان كشف كرده‌اند كه این میوه‌ها همچنین از انواع وسیعی مواد مغذی گیاهی و انواع مختلف فیبر غذایی برخوردار هستند. مشخصات پرتقال درختی است یا به عبارت بهتر درخت كوچكی است دارای برگ‌های سبز، گل‌ها و میوه آن معطر و گل‌های آن به رنگ سفید و میوه آن متوسط (در برخی ارقام درشت)، پوست آن نارنجی كمی ناصاف و گوشت آن شیرین یا ترش و بسته به انواع مختلف دارای رنگ زرد، زرد تیره و قرمز است. درخت پرتقال و به‌طور كلی مركبات، درجه حرارت پایین را تحمل نمی‌كنند و باید در مناطق نیمه حاره‌ای و در آب و هوای مدیترانه‌ای با زمستان‌های نسبتا گرم كاشته شوند. درجه حرارت كمتر از 4 تا 5 درجه سانتی گراد در مدت طولانی به آنها صدمه می‌زند.در مناطق شمال ایران و همچنین در جنوب ایران كاشته می‌شود. ارقام مختلف پرتقال را با پیوند شكمی روی پایه‌های نارنج كه از بذر حاصل شده باشند، به دست می‌آورند. در برخی موارد برای به دست آوردن ارقام جدید با كاشتن بذر پرتقال نیز برای تكثیر آن استفاده می‌شود. نهال‌های بذری خیلی دیر بارور می‌شوند، ولی پوست میوه آنها نازك‌تر و طعم آنها نیز شیرین‌تر می‌شود.

مواد مغذی پرتقال

علاوه بر محتوای بالای «ویتامینC»، پرتقال
تأمین كننده یك سری مواد مغذی گیاهی حفاظت كننده و آنتی‌اكسیدان شامل آلفا و بتاكاروتن، لوتئین و بتا كه پیتوزانتین می‌باشد.

آب پرتقال

این آبمیوه را می‌توان به‌طور تازه یا به‌صورت بسته‌بندی شده و فرآیند شده مصرف نمود. یك لیوان معمولی آب پرتقال تازه، تأمین كننده 800 میلی گرم «ویتامین C»‌ و 400 میلی گرم فولات می‌باشد. به هنگام مصرف مداوم روزانه میوه و سبزیجات، یك لیوان آب پرتقال به عنوان یك «واحد»‌ میوه محسوب می‌گردد.

خواص پرتقال

پوست و آب پرتقال تقویت كننده معده، ضد نفخ، محافظت كننده از بروز عوارض كمبود «ویتامین C» و ادرارآور می‌باشد. مصرف جوشانده پوست آن، برای آرام كردن سرفه، رفع سرماخوردگی و سوء هاضمه مفید می‌باشد. پوست آن به عنوان مرهم برای اگزما و ناراحتی‌های پوستی مفید است. جوشانده برگ‌های پرتقال مانند سایر مركبات برای شست‌وشوی ورم‌ها و كاهش درد آنها نافع است. پرتقال به‌طور كلی ضد اسپاسم و آرام بخش است.اسانس پرتقال اثر ضد عفونی كننده دارد و از پوست آن گرفته می‌شود، اما چون خیلی زود فاسد می‌شود، همیشه باید تازه مصرف شود و اگر نگهداری شود برای مدت كم، در جای تاریك و خنك باید گذاشته شود.در هند معتقدند كه میوه پرتقال خون را تصفیه می‌كند و تشنگی را فرو می‌نشاند و اشتهاآور است. آب پرتقال برای رفع ناراحتی‌های صفراوی و اسهال‌های صفراوی نافع است. در چین تخم پرتقال را له كرده و شب روی پوست صورت می‌گذارند و معتقدند كه برای برطرف نمودن چین و چروك صورت نافع است. برگ پرتقال در هند و چین به عنوان مسكن و در فیلیپین در موارد هیستری و سكسكه كاربرد دارد. دم كرده گل‌ها و شكوفه آن در موارد آشفتگی و دل به هم خوردگی مفید و مسكن و آرام بخش است و سوء هاضمه را رفع می‌كند.در طب چینی پرتقال به‌طور منظم برای تحریك دستگاه گوارش و درمان یبوست به كار می‌رود. آنها معتقدند كه پرتقال در مقابله با اسهال خونی، سوء هاضمه و تشكیل بیش از حد مخاط مفید است. در موارد استرس و بی‌خوابی برای آرام كردن اعصاب پرتقال داده می‌شود. از دیر باز پرتقال را برای توانایی آن در مبارزه علیه اسكوروی (كمبود ویتامین C) و حفظ استحكام لثه‌ها می‌شناخته‌اند.مصرف پرتقال سبب قلیایی نمودن خون شده و اعمال عضلات را تسهیل می‌كند. به علاوه بدن را در برابر ابتلا به انواع عفونت حفظ می‌كند. عصاره پرتقال گاهی در كیك‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فواید كلیدی پرتقال

به مبارزه علیه بیماری‌های قلبی كمك می‌كند. در افراد سیگاری، به حفظ مقدار «ویتامین C» بدن كمك می‌كند. با سرماخوردگی مقابله می‌كند. نقش حفاظتی در برابر مبتلا به سرطان دارد.

يکشنبه 24 دي 1391  منيع :  روزنامه آرمان

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "