لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

عادات مضر برای قلب

پزشکان و متخصصان قلب تاکید دارند که مهمترین عامل بروز مشکلات و بیماری‌های قلبی انتخاب یک الگوی زندگی ناسالم و غیر بهداشتی است.آمارها نشان می‌دهد که تقریبا 90 درصد از موارد ناراحتی‌های قلبی ناشی از عادات ناسالم و غلط نظیر سیگار کشیدن، مصرف الکل، پرخوری و بی‌تحرکی هستند. بنابراین تغییرات مثبت و مفید در عادات زندگی هرچه قدر هم که اندک باشند می‌توانند به حفظ سلامت قلب شما کمک کنند. به گزارش سایت اینترنتی هلت می‌آپ، در این مقاله فهرست 10 عادت مضر اما متداول در بین مردم که موجب افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی می‌شوند و سلامت این عضو حیاتی را به خطر می‌اندازند ارائه شده که عبارتند از:

تماشای زیاد تلویزیون
بررسی‌های متعدد نشان داده است که تماشای تلویزیون برای مدت طولانی برای قلب خطرناک است. بر‌اساس نتایج یک مطالعه بزرگ که در سال 2011 میلادی در مجله کالج کاردیولوژی آمریکا منتشر شد، افرادی که مدت طولانی مقابل صفحه نمایش تلویزیون می‌نشینند بیشتر با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مواجهند. اگر افرادی که به‌طور مداوم ورزش می‌کنند روزانه بیش از چهار ساعت تلویزیون تماشا کنند دو برابر بیشتر در معرض خطر حمله مغزی و ایست قلبی هستند که ممکن است در نهایت منجر به مرگ آنها شود.

مصرف نوشابه‌های رژیمی
مصرف مداوم نوشابه‌های رژیمی هرچند ممکن است در تابستان‌های گرم شما را خنک کرده و تشنگی‌تان را موقتا برطرف کنند اما سلامت قلب را به‌طور جدی به خطر می‌اندازند. این نوشابه‌ها حتی در افرادی که سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی را ندارند نیز خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهند.

مصرف الکل
مصرف این نوشیدنی مقدار کالری بدن را افزایش می‌دهد و در عین حال موجب بروز اختلال و آشفتگی در الگوی خواب می‌شود که نتیجه این تغییرات بروز آسیب‌های قلبی است.

خواب نامنظم
افرادی که خیلی کم یا خیلی زیاد می‌خوابند و خواب متعادل و کافی ندارند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. خواب شبانه اگر کمتر از پنج ساعت یا بیشتر از 9 ساعت باشد موجب بالا رفتن سطح فشار خون و استرس می‌شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری را تشدید می‌کند.

افسردگی
همه ما ممکن است گاهی دچار حالت‌های افسردگی، استرس و تنش شویم. در حالت طبیعی این احساسات منفی به خودی خود برطرف می‌شوند اما اگر باقی بمانند بیمارگونه هستند و سلامت قلب را تهدید می‌کنند.

خروپف کردن
خروپف کردن نه تنها اطرافیان را آزار می‌دهد بلکه نشانه ابتلا به وقفه تنفسی حین خواب است. افراد مبتلا به این عارضه بیشتر با خطر ابتلا به مشکلات و بیماری‌های قلبی مواجهند، چون وقفه افتادن در حین تنفس می‌تواند موجب بالا رفتن فشار خون شود که برای قلب و عروق مضر است.

ورزش زیاد از حد
ورزش سنگین و شدید به عضله قلب فشار وارد می‌کند و این عضو مهم را خسته و فرسوده می‌کند. بنابراین رعایت تعادل حتی در انجام تمرینات ورزشی نیز ضروری است.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها
افرادی که بهداشت دهان و دندان‌های خود را رعایت نمی‌کنند هم با مشکل بوی بد دهان مواجه می‌شوند و هم بیشتر در معرض خطر ایست قلبی هستند، چون باکتری‌های موجود در لثه می‌توانند وارد عروق خونی شوند و درنتیجه مسیر عروق را باریکتر کرده و جریان خون را کندتر می‌کنند. این تغییرات به نوبه خود سلامت قلب را به خطر می‌اندازند.

پرخوری
این فاکتور نیز از عوامل کلیدی بروز مشکلات و بیماری‌های قلبی است و چاقی که حاصل خوردن زیاد و تحرک کم است به‌طور مستقیم روی سلامت قلب تاثیر سوء دارد.

استعمال سیگار
این مورد آخر نیز از موثرترین عوامل خطرزا در بروز امراض قلبی به‌ویژه سکته است. پزشکان تاکید دارند حتی استعمال یک نخ سیگار در روز خطر ابتلا به امراض قلبی را تا دو برابر تشدید می‌کند، به‌علاوه سیگار به میزان چشمگیر خطر ابتلا به سرطان و بسیاری از بیماری‌های ریوی و تنفسی را افزایش می‌دهد.

دوشنبه 18 دي 1391  منيع :  روزنامه آرمان

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "