لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

5 گام تا رسيدن به اعتماد به نفس

شايد براي بسياري از ما سخن گفتن در برابر يك جمع حتي اگر افراد آن را اعضاي فاميل و دوستانمان تشكيل داده باشند، دشوار باشد.

گاهي وقتي مشاهده مي‌كنيم برخي افراد براحتي در برابر جمع سخن مي‌گويند از خود مي‌پرسيم چگونه او قادر به انجام اين كار است و ما نمي‌توانيم؟ پاسخ اين موضوع بسيار ساده است: نداشتن اعتماد به نفس!

به گفته يك مربي‌ معتبر بين‌المللي، بسياري از مردم فكر مي‌كنند نمي‌توانند بلند بخندند، اما هنگامي كه فهميدند توانايي اين كار را دارند، جهشي سريع در اعتماد به نفسشان پديد مي‌آيد كه باعث مي‌شود خود را وادار به انجام ديگر كارهايي كه تصور مي‌كردند امكان‌پذير نيست، بكنند.

همچنين خنديدن با صداي بلند استعاره‌اي از زندگي‌ مدرن تلقي‌ مي‌شود. البته خنديدن را نبايد با مسخرگي و سبك بودن اشتباه گرفت.

«دن نينن» از كاركنان روزنامه نيويورك تايمز، تجربه جالبي از اين موضوع دارد. وي در اين مورد مي‌گويد: به عنوان مهندس با سابقه شركت اينتل مجبور به سفر و شركت در جلسه‌هاي تخصصي نمايش محصولات روي صحنه بودم و براي مقابله با اضطراب ناشي از اين موضوع در كلاس‌هاي كمدي ثبت‌نام كردم و بتدريج از يك متخصص كامپيوتر تبديل به يك كمدين شدم.

همه ما احساس ناامني مي‌كنيم: اگر تنها به نقاط ضعف و ايرادات خود نگاه كنيم باعث پسرفت و سير نزولي در روند زندگي​مان‌ خواهيم شد و براي بالا كشيدن خود بايد به مركز اعتماد به نفس دروني خود ضربه بزنيم. خبر خوب اين است كه هرچه بيشتر به دنبال اعتماد به نفس باشيم پيشرفت بيشتري خواهيم داشت و اعتماد به نفس بيشتري پيدا خواهيم كرد.

در زير به چند نمونه از راه‌هاي دست يافتن به اعتماد به نفس اشاره مي‌كنيم:

1 ـ به خصوصيات خود واقف باشيد: 10 مورد از بهترين مشخصات اخلاقي‌ خود را بنويسيد. اين مشخصات مي‌تواند جدي يا حتي ساده‌انگارانه باشند، به‌طور مثال «من يك شنونده خوب هستم» يا «بهترين املت‌ها را مي‌پزم!» خصوصيات خود را بشناسيد، چيزهايي كه فقط مربوط به خود شماست، خصوصيات مثبت فردي به شما احساس خوب و شگفت‌انگيز بودن مي‌دهد.

2 ـ با سرمايه‌گذاري روي علايق شخصي‌ اعتماد به نفس خود را تقويت كنيد. براي مثال ورزشكاري در يك بازي ملي‌ تمام تلاشش را براي به دست آوردن امتياز مي‌كند. بارها شاهد بوديم كساني كه براي رسيدن به علايق خود غرق در احساسات و سرشار از اعتماد به نفس بوده‌اند، برنده نهايي ميدان شده‌اند. مسابقه فراموش نشدني فوتبال ايران ـ استراليا براي رسيدن به جام جهاني را به ياد بياوريد. اين بازي نمونه خوبي‌ مي‌تواند باشد. به ياد داشته باشيد هنگامي كه اگر چيزي را ـ تقريبا هر چيزي را ـ با تمام احساس و وجود بخواهيم قابل دسترس‌تر و مهم‌تر از هر چيز براي شما خواهد شد.

3 ـ از مقايسه بپرهيزيد. اگر فكر مي‌كنيد زندگي‌تان مانند الاكلنگ بالا و پايين مي‌رود احتمالا زندگي‌ خود را با بالا و پايين‌هاي زندگي‌ ديگران مقايسه كرده‌ايد. روان‌شناسان اعتقاد دارند تنها ۳۰ روز تا به دست آوردن شجاعت و اعتماد به نفس لازم است. وقتي خودتان را با افرادي كه از شما موقعيت بهتري دارند مقايسه كنيد، در نهايت دچار احساس سرخوردگي و حقارت خواهيد شد. در عوض اين نوع رفتار​ به خود اتكا كرده و به ارزش‌ها و آرزو‌هاي خود بها دهيد و روي آنها حساب كنيد.

4 ـ به خود تمرين بدهيد.اگر همواره در ذهن خود باور داشته باشيد كه نمي‌توانيد كاري را انجام دهيد اين موضوع باعث ضعيف شدن روحيه شما شده و احتمال شكست شما را در انجام آن كار زياد مي‌كند. در عوض با خود تكرار كنيد: من مي‌توانم! اين كار باعث جلوگيري از به دام افتادن در شرمندگي و حس مقصر دانستن خود مي‌شود. اگر هم واقعا در انجام كاري شكست خورديد به جاي سرزنش كردن خودتان، با خود بگوييد دفعه بعد بهتر عمل مي‌كنم. سپس با برنامه و اعتماد به نفس قدم به پيش بگذاريد.

5 ـ تغيير ايجاد كنيد.ارتباطات خود را با ديگران گسترش داده و احساسات‌تان را بيشتر بيان كنيد براي مثال به ديگران آموزش بدهيد، تدريس كنيد، به طور كلي‌ ايجاد تغيير در زندگي‌ ديگران باعث ايجاد تجارب و اعتماد به نفس در شما مي‌شود. اگر با اطمينان و به طور فزاينده‌اي عمل كنيد و انرژي سرشارتان را تحت كنترل درآوريد، مي‌توانيد در راه سازندگي و پيشرفت از آن بهره ببريد و به ياد داشته باشيد اعتماد به نفس به معني‌ نترسيدن نيست به معني‌ استفاده از موقعيت‌ها براي پيشبرد اهدافتان است حتي زماني‌ كه احساس ترس مي‌كنيد.

(جام جم - ضميمه چارديواري)

سه‌شنبه 5 دي 1391  منيع :  جام جم آنلاین

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "