لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

راه درمان مننژيت

مننژيت از آن دست بيماريي‌هاي است كه والدين داراي فرزند زير شش سال، بخصوص در فصول سرد سال بسيار از آن واهمه دارند، چرا كه تشخيص و درمان ديرهنگام اين بيماري مي‌تواند عوارضي چون از دست دادن شنوايي، بينايي، اختلالات گفتاري، يادگيري، مشكلات رفتاري و گاهي حتي فلج اندام‌ها در كودكان را به دنبال داشته باشد.

از سوي ديگر اين ترس به مشابهت‌هاي ظاهري اين بيماري با آنفلوآنزا بازمي‌گردد كه مي‌تواند منشا ويروسي يا باكتريايي داشته باشد.

با اين‌ حال نبايد از ياد ببريم كه مننژيت تنها بيماري كودكان نيست، بلكه جوانان 18 تا 24 سال، سالمندان و افرادي كه در محيط‌هاي شلوغ و به صورت گروهي زندگي مي‌كنند، مانند دانشجويان خوابگاهي، سربازان و حجاج را نيز تهديد مي‌كند.

به همين دليل نه‌تنها واكسن مننژيت در آمريكا و اتحاديه اروپا در برنامه عمومي تزريق واكسن قرار گرفته است، بلكه در كشور ما نيز تزريق آن براي سربازان و حجاج اجباري تلقي مي‌شود.

دكتر فيروزه ساجدي، متخصص بيماري‌هاي عفوني كودكان در گفت‌وگو با جام‌جم مي‌گويد: تأخير در تشخيص و درمان مننژيت به افزايش خطر بروز آسيب‌هاي هميشگي در فرد منجر مي‌شود بنابراين درصورت مشاهده نشانه‌هايي چون تب بالا، سردرد شديد، تهوع و استفراغ همراه با سردرد، گيجي، تشنج، بي‌خوابي يا سخت از خواب بيدار‌شدن، سفت‌شدن گردن، حساسيت به نور و كاهش گرايش به نوشيدن يا خوردن در كودك يا بزرگسال بايد بسرعت به پزشك متخصص مراجعه كرد. البته نوزادان و شيرخواران كوچك ممكن است نشانه‌هاي معمول مننژيت، مانند سفت و دردناك‌شدن گردن را نداشته باشند و به‌جاي آن نشانه‌هايي چون گريه مداوم، به گونه غيرطبيعي خواب‌آلوده‌بودن، بي‌تاب‌بودن و كاهش ميل به غذا را داشته باشند.

بيماري خطرناك، اما قابل درمان

مننژيت عفونت و التهاب پرده مننژ (پرده ميان استخوان جمجمه و بافت مغز) و مايع مغزي ـ نخاعي است كه دور مغز و نخاع را احاطه كرده‌ است. ويروس‌ها، باكتري‌ها و قارچ‌ها همگي مي‌توانند عامل ايجاد مننژيت شوند. اما بيشتر انواع مننژيت ويروسي است و ابتلا به آن بستگي به قرارگرفتن در محيطي دارد كه احتمال انتشار انواع ميكروب و ويروس در آن زياد است.

دكتر ساجدي در اين باره مي‌گويد: مننژيت‌ در انواع باكتريايي كه شديدتر از ديگر مننژيت‌هاست بايد بسرعت تحت درمان با آنتي‌بيوتيك‌هاي وريدي قرار گيرد. البته در بسياري موارد نشانه‌هاي اوليه مننژيت با آنفلوآنزا اشتباه گرفته مي‌شود. گرچه ابتلا به مننژيت به دوره‌اي يك تا دو روزه براي نشان‌دادن نشانه‌هاي بيماري نياز دارد، ولي گاهي اين بيماري يك روند بسيار سريع و خطرناك را پيدا مي‌كند.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني كودكان اضافه مي‌كند: نوع آنتي‌بيوتيك با نگرش به نوع باكتري (كه از آزمايش مغزي نخاعي مي‌توان براي شناسايي آن بهره گرفت) تعيين مي‌شود. در كنار مصرف آنتي‌بيوتيك، پزشك متخصص بر اساس موقعيت و چگونگي وضع بيمار، درمان‌هايي را نيز براي تورم بافت مغز، شوك، تشنج يا كم‌آبي بدن بيمار در نظر مي‌گيرد؛ اما در مننژيت ويروسي آنتي‌بيوتيك جايگاهي ندارد و در بسياري از موارد، طي يك هفته (با يا بدون درمان) بهبود پيدا مي‌كند. به بيان ديگر در موارد خفيف مننژيت ويروسي بيشتر با استراحت، مصرف زياد مايعات و داروهايي براي كاهش درد و تب درمان مي‌شود.

وقتي خطر مننژيت تهديدتان مي‌كند

به گفته دكتر ساجدي، شايع‌ترين راه ورود باكتري به پرده‌هاي مغز و درگيرشدن آن در انواع باكتريايي و خطرناك مننژيت، ورود باكتري به جريان خون بوده و از راه جريان خون به پرده‌هاي مغز و مايع مغزي ـ نخاعي دسترسي پيدا مي‌كند.

وي ادامه مي‌دهد: اما بيشتر مننژيت‌هاي ويروسي خفيف بوده و دوره بيماري در آنها حداكثر ده روز يا كمتر خواهد بود، اما نكته مهم اينجاست كه چند عامل خطر وجود دارد كه كودكان يا بزرگسالان را بيشتر در معرض خطر ابتلا به مننژيت قرار مي‌دهد. در اين ميان آسيب‌پذيري كودكان زير شش سال، افراد سالمند و جوانان در سال‌هاي ابتدايي دهه سوم زندگي‌شان از درجه اهميت برخوردار است.

اين متخصص اضافه مي‌كند: همچنين زندانيان، دانشجوياني كه در خوابگاه زندگي مي‌كنند، پرسنل نظامي مستقر در پايگاه‌هاي نظامي و كودكان ساكن در مدارس شبانه‌روزي يا مراكز نگهداري و پرورش كودكان، بيشتر در معرض خطر هستند، زيرا در مكان‌هاي شلوغ عفونت مي‌تواند بسرعت در ميان گروه گسترده‌اي از افراد پخش شود. از سوي ديگر عواملي كه به تضعيف سيستم ايمني منجر مي‌شود، مانند بيماران مبتلا به ايدز، ديابت يا كساني كه داروهاي سركوب‌كننده ايمني مصرف مي‌كنند، همچنين بيماراني كه تحت عمل جراحي برداشتن طحال قرار گرفته‌اند، مي‌توانند بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري مننژيت قرار بگيرند.

پيشگيري چگونه ممكن است؟

به گفته متخصصان بيماري‌هاي عفوني، برخي گونه‌هاي مننژيت مسري است. يعني از طريق استنشاق هواي‌ آلوده‌شده و عطسه و سرفه بيمار منتقل مي‌شود. همچنين استفاده از سيگار، مسواك و وسايل تغذيه مانند قاشق، چنگال و ظرف خوراك فرد بيمار نيز مي‌تواند به انتقال بيماري به ديگران كمك كند. پس توصيه مي‌شود كه افراد با دوري از ويروس‌هاي عامل مننژيت ريسك ابتلاي خود را پايين بياورند. اين ويروس‌ها بيشتر ويروس‌هاي مولد عفونت‌هاي معده‌اي ـ روده‌اي است. به بيان ديگر با رعايت بهداشت فردي مي‌توان تا اندازه‌اي از خطر ابتلا به آنها كاست.

پيشگيري از اين بيماري همچون آنفلوآنزا و سرماخوردگي با رعايت موارد ساده بهداشتي چون شست‌وشوي دقيق دست‌ها ممكن است. همچنين با مصرف غذاهاي تقويت‌كننده سيستم ايمني بدن چون ميوه‌ها، سبزي‌هاي تازه، استراحت كافي و ورزش مي‌توان بدن را نسبت به اين نوع بيماري‌هاي مسري ويروسي ايمن كرد.

دكتر ساجدي با تاكيد بر اين‌كه برخي از اقسام مننژيت باكتريايي را مي‌توان با واكسيناسيون پيشگيري كرد، مي‌گويد: واكسن مننژيت (هموفيلوس آنفلوآنزاي نوع B) در بسياري از كشورها در برنامه واكسيناسيون اجباري قرار دارد و از ابتلا به برخي از گونه‌هاي مننژيت كه اين باكتري عامل آن است جلوگيري مي‌كند. نوع ديگر واكسن مننژيت (كونژوكه پنوموكوكي‌) نيز در برخي از كشورها در برنامه ايمن‌سازي كودكان قرار دارد و به كودكان زير دو سال تزريق مي‌شود. البته كودكان ميان دو تا پنج سال نيز كه در خطر بالاي ابتلا به اين باكتري باشند، مانند مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي مزمن، بيماري‌هاي ريوي يا برخي از انواع سرطان‌ها نيز كانديداي دريافت اين واكسن هستند.

البته امروزه برخلاف گذشته واكسن مننژيت براي تمام افراد بالاي ۶۵ سال، همچنين جوانان در معرض خطر (سربازان) و كودكان دچار نقص سيستم ايمني يا بيماري‌هاي مزمن مانند ديابت، كم‌خوني داسي شكل و بيماري ‌هاي قلبي نيز تزريق مي‌شود. بسياري از متخصصان، تزريق واكسن مننژيت را به كودكان يازده دوازده ساله يا در آغاز ورود به دبيرستان و نيز دانشجويان ساكن خوابگاه‌ها توصيه مي‌كنند.

پونه شيرازي ‌-‌ گروه سلامت

پنجشنبه 2 آذر 1391  منيع :  جام جم آنلاین

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "