لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

چند توصيه براي تقويت اراده

اگر جزو آن دسته افراديد كه براي انجام برخي كارها مي‌گويند حالا باشد بعد، يا فعلا حالش را ندارم يا فلان كار را از فردا انجام مي‌دهم، يا حتي در شكل مختلط با تنبلي آن، منتظريد كسي به آشپزخانه برود تا بگوييد براي شما هم چاي بريزد، يا ريموت‌كنترل تلويزيون را از روي ميز بردارد و برايتان بياورد و... ذهنتان با نشانه‌هاي ضعف اراده همراه با تنبلي درگير است.

براي اين‌كه اراده‌‌تان را قوي كنيد و با كنار گذاشتن حتي همين مقدار تنبلي روز به ‌روز به موفقيت‌ها و پيشرفت ‌هايتان در هر كاري بيفزاييد، شايد پيگيري راهكارهاي پي‌آمده مفيد باشد:

نشانه‌هاي ضعف اراده را هرچند كم و كوچك باشد، دست كم نگيريد. از همين كارهاي كوچك ريختن چاي، برداشتن ريموت‌كنترل، نهيب‌زدن به خود با اين جمله كه بعداً هم زماني‌ است مثل الان و مانند اينها شروع كنيد.

همان‌جا كه مي‌گوييد حالش را ندارم، گمان كنيد ناگهان زلزله‌اي آمده و براي حفظ جانتان بايد بسرعت بلند شويد و به بيرون بدويد! اما به جاي دويدن و بيرون رفتن به سمت ريموت يا آشپزخانه يا كاري كه قرار است انجام دهيد برويد! بسرعت اثرات آن را در انجام گرفتن امورتان بدون منت ديگران خواهيد ديد.

گاهي بي‌ارادگي محصول ضعف در تصميم‌گيري و انتخاب راه صحيح و بموقع است. دودلي را كنار بگذاريد. براي افزايش قدرت تصميم‌گيري بايد اطلاعات درستي از موضوع داشته باشيد.

اگر امكان دارد، براي رفع دودلي اين آگاهي‌ها را افزايش دهيد، با كارشناسان مشورت كنيد، از نظر ديگران بهره بگيريد و... گاهي ضعف اراده در تصميم، ناشي از دهن‌بيني فرد است.

با شناسايي خصوصيات و ويژگي‌هاي خود دريابيد كه آيا واقعا جزو افراد دهن‌بين به شمار مي‌رويد؛ در اين صورت كتاب‌هايي بخوانيد كه روش‌هاي تشخيص سفسطه را در منطق با زباني ساده آموزش مي‌دهند.

به اين‌گونه بهتر مي‌توانيد نظرات كاربردي، درست و منطقي را تشخيص دهيد و بر اساس آنها اقدام كنيد. كمبود خواب و خستگي مي‌تواند ضعف اراده را تقويت كند.

اگر صبح‌ها در ساعت خاصي بيدار نمي‌شويد، يا به رغم بيداري از جا برنمي‌خيزيد، نگوييد از فردا، از همين امشب به ياد آوريد كه تصميم گرفته‌ايد اراده خود را تقويت كنيد و بايد از كم‌خوابي و خستگي ناشي از آن حذر كنيد.

پس امشب زودتر بخوابيد، يك ليوان آب كنارتان بگذاريد و پس از بيداري، به محض ديدن نشانه ضعف در برخاستن، به صورت خود آب بپاشيد! يا تصور كنيد زلزله آمده و بايد بسرعت برخيزيد و فرار كنيد! كارهايي را كه انجام نشده و تلنبار شده، روي يك برگ كاغذ بنويسيد و بر اساس اهميتشان يكي يكي و به ترتيب به سرانجام برسانيد.

هر جا از ادامه راه خسته شديد، بدانيد دوباره داريد به آغوش بي‌ارادگي و شكست‌ها يا ناكامي‌هاي ناشي از آن بازمي‌گرديد.

رشيد حسام

چهارشنبه 26 مهر 1391  منيع :  جام جم آنلاین

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "