لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

عوامل ناباروري در مردان

غير از عوامل عمدي و شخصي، ظاهرا كاهش ناخواسته امكان باروري در مردان نيز رو به افزايش نهاده است.

براي آن‌كه بدانيد معمولا چه عواملي سبب كاهش ناخواسته باروري يا حتي توقف بقاي نسل و ناباروري مي‌شود خوب است در ذيل با برخي از آنها آشنا شويد:

اسپرم غيرطبيعي: در همه مردها مقداري اسپرم غير‌طبيعي وجود دارد، اما منظور از غيرطبيعي وقتي است كه درصد مشخص و استاندارد اسپرم طبيعي كمتر از ميزان لازم باشد. علاوه بر شرط تعداد براي باروري، اسپرم غيرطبيعي ممكن است بدون دم يا داراي دو سر باشد.

واريكوسل: نوعي بيماري است كه به سبب گشاد شدن سياهرگ‌هاي اطراف بيضه پديد مي‌آيد. هرچند اغلب براي بارورسازي مشكلي محسوب نمي‌شود، اما گاهي ممكن است در توليد اسپرم اثرات نامطلوب بگذارد.

انسداد يا گرفتگي: جلوگيري از انزال احتمال وارد آمدن فشار به پروستات و لوله‌هاي مسير خروج اسپرم را افزايش داده، امكان باروري را كاهش مي‌دهد.

ضربات و ضايعات: وارد آمدن ضربه، برخورد توپ و اصابت اشيا و بخصوص توپ در حين ورزش نيز گاهي ممكن است به كاهش عملكرد دستگاه تناسلي يا حتي توقف اسپرم‌سازي بينجامد.

تماس با مواد سمي يا برخي شغل‌ها: اشتغال در اموري خاص و مداوم مثل رانندگي سبب حبس هوا و افزايش دماي ناحيه تناسلي مي‌شود. برخي افراد كه با مواد سمي چون اكسيد اتيلن، كلريد وينيل، مس، مواد راديو اكتيويته، اشعه، كاديوم و جيوه سر و كار دارند نيز در صورت رعايت نكردن توصيه‌هاي حفظ سلامت كارشان به ناباروري مي‌كشد.

دخانيات و الكل: مصرف زياد دخانيات و الكل سرعت حركت اسپرم‌ها را كاهش مي‌دهد و از آنجا كه زماني محدود براي رسيدن به تخمك و باروري آن به تشكيل نطفه مي‌انجامد، استعمال بسيار دخانيات و مصرف زياد الكل نيز باعث ايجاد مشكل خواهد شد.

پروستات حجيم، ترميم فتق و عفونت در دستگاه تناسلي: هريك از آنها به نوعي در كاهش و حتي توقف امكان باروري مردان دخالت مستقيم يا غيرمستقيم دارد.

چاقي: اضافه‌وزن هر چه بيشتر باشد، بيماري‌هاي متعدد را به همراه خواهد آورد. چاقي يكي از عواملي به شمار مي‌رود كه ارتباط آن با ناباروري مردان طي تحقيقات گوناگون به اثبات رسيده است.

ديابت: ابتلا به اين بيماري سبب تخريب DNA مردان شده، به ناباروري منتهي مي‌شود. هر قدر وزن فرد و ميزان قند خون او از حد طبيعي افزايش يافته باشد نيز تخريب گسترده‌تر خواهد شد.

رشيد حسام - جام‌جم

چهارشنبه 19 مهر 1391  منيع :  جام جم آنلاین

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "