لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

توصيه‌هايي به بدخواب‌ها

اگر از بدخوابي رنج مي‌بريد، مدتي توصيه‌هاي پي‌آمده را انجام دهيد تا اثرات مفيدش را ببينيد.

با شكم پر يا برعكس، گرسنه به رختخواب نرويد. از دو تا سه ساعت قبل از خواب سيگار نكشيد و مواد كافئين‌دار مثل قهوه و چاي نخوريد. بادام، گردو، موز، هلو، زردآلو، شير و... جزو خوراكي‌هاي خواب‌آورند.

يكي دو ساعت قبل از خواب يكي از اين خوراكي‌ها را ميل كنيد. محل خوابتان را خنك نگاه داريد (خنكاي مطبوع، نه سرد و اذيت‌كننده).

فقط وقتي روي تخت يا رختخواب دراز بكشيد كه قصد خواب داريد. فكرتان را آزاد كنيد و به مرور خاطرات، رفتار و گفتار خود يا ديگران قبل از خواب نپردازيد.به يادآوري امور فردا در رختخواب نپردازيد.

همه آن امور را از قبل يادداشت كنيد تا ذهنتان مشغول نشود. فقط به خوابيدن فكر كنيد. اگر اضطراب و استرسي داريد، با شمردن اعداد به آهستگي، انجام اعمال ريلكسيشن و آرام‌سازي ذهن و بدن، به خود كمك كنيد و آرام و مداوم جملاتي مثل «من آرومم... آروم... آروم... آروم...» يا «راحتم... راحت... راحت...»، آرامش و راحتي را بازيابيد.

خود را در جايي يا حالتي تصور كنيد كه آرام و راحت مي‌پنداريد.حتي اگر معتقديد چشمتان با تماشاي تلويزيون يا نگاه كردن به حروف خسته و خواب‌آلود مي‌شود از مطالعه، تماشاي تلويزيون، گوش كردن به راديو و... در رختخواب خودداري كنيد.منظم بخوابيد.

حتي اگر روزهاي اول سخت است، سعي كنيد به مرور راس ساعت بخوابيد و راس ساعت از تخت بيرون آييد.بيش از شش تا هفت‌ونيم ساعت در شبانه‌روز نخوابيد.

نزديك ساعت خوابتان چرت نزنيد! فقط در نيمة روز آن هم 15 تا 20 دقيقه ـ نه بيشتر ـ چرتي كوتاه بزنيد تا شبانگاه بهتر بخوابيد.

اگر به صدا حساسيت داريد، محيط يا شرايطي را فراهم كنيد كه ذهنتان را مشغول نكند.چراغ خواب را دور بيندازيد! تاريكي مطلق درمان بدخوابي‌ست.

حتي نور كم هم ذهن را در حالت آماده نگاه مي‌دارد تا در برابر خواب عميق -كه بخش اصلي خواب براي رفع خستگي و تجديد قواست ـ مقاومت كند (چراغ‌قوه‌اي كوچك نزديكتان بگذاريد تا در صورت نياز استفاده كنيد).

در طول روز حتما يكي دو بطري آب بنوشيد.ورزش يا نرمش صبحگاهي، علاوه بر تنظيم سوخت‌وساز بدن و جلوگيري از چاقي، به تنظيم خواب كمك مي‌كند.

نيم ساعت بعد از صبحانه، در هواي آزاد ورزش كنيد، سپس دوش بگيريد و در صورت احساس خستگي طي روزهاي اول، در برابر خواب مجدد مقاومت كنيد. بدنتان هماهنگ خواهد شد و بدخوابي را فراموش خواهيد كرد.

شنبه 31 تير 1391  منيع :  جام جم آنلاین

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "