لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

چرا حشرات يخ نمي‌زنند

آيا تا به حال حشره‌اي را ديده‌ايد كه در سرما لباس زمستاني به تن كرده باشد؟ بي‌شك هيچ حشره‌اي را نديده‌ايد كه براي در امان ماندن از سرماي زمستان، لباسي از جنس پوست حيوانات به تن داشته باشد.

اين در حالي است كه اين موجودات خونسرد هستند و دماي بدن آنها نزديك به دماي محيط اطرافشان است. به نظر شما چرا اين موجودات در سرما يخ نمي‌زنند؟ چه عاملي به آنها كمك مي‌كند بتوانند در مقابل سرماي هوا از خود مقاومت نشان داده و به حياتشان ادامه دهند؟

البته بعضي از حشرات در اثر سرما مي‌ميرند. بسياري از گونه‌هاي حشرات تنها در يك مرحله زندگي، خود را با سرماي زمستاني تطبيق مي‌دهند.

براي مثال در بعضي از حشرات تنها آنها كه در مرحله شفيرگي هستند و بدنشان داخل پيله‌اي عايق قرار گرفته است توانايي مقاومت در برابر سرماي هوا را دارند.

حشرات ديگر مانند پشه‌ها و ملخ‌ها اصلا در برابر سرما مقاوم نبوده و بسرعت مي‌ميرند. اما اين حشرات در اعماق آب يا خاك تخمگذاري مي‌كنند تا تخم‌ها در سرماي هوا يخ نزند تا زماني كه تخم‌ها در اين شرايط از سرماي هوا مصون بمانند، مي‌توانند در آغاز فصل بهار سر از تخم بيرون بياورند.

اما برخي از حشرات بالغ و عنكبوت‌ها در سرماي هوا زنده مي‌مانند و كاهش دماي هوا تهديدي عليه حيات اين گروه از موجودات نيست.

اين گروه از حشرات در اعماق زمين كه در مقايسه با سطح زمين دماي بيشتري دارد مخفي مي‌شوند و در خانه‌هاي گرمي كه در دل خاك مي‌سازند پناه مي‌گيرند.

يكي از قابليت‌هاي حشرات اين است كه گروهي از آنها با آغاز فصل سرما به خواب زمستاني مي‌روند و با اين روش خود را از سرماي زمستان مصون نگه مي‌دارند.

اما هنوز محققان درباره خواب زمستاني حشرات به يافته‌هايي دست نيافته‌اند و از اين‌رو به نظر مي‌رسد خواب زمستاني حشرات در مقايسه با ديگر موجوداتي كه در زمستان به خواب مي‌روند متفاوت باشد.

اما آنچه مسلم است حشراتي كه به خواب زمستاني مي‌روند به طور كامل غيرفعال شده و كاهش متابوليسم بدن در اين موجودات به آنها اين امكان را مي‌دهد تا بتوانند در سرماي زمستان از ذخيره چربي بدنشان براي زنده ماندن استفاده كنند.

بسياري از حشراتي كه به خواب زمستاني مي‌روند، حتي در دماي كمتر از نقطه انجماد نيز مي‌توانند زنده بمانند. به نظر شما چنين چيزي چطور ممكن است؟ اين موجودات نوعي ضديخ انحصاري در بدنشان مي‌سازند.

هنگام خواب زمستاني، حشرات انواع مختلفي الكل در بدنشان توليد مي‌كنند. اين الكل، نقطه انجماد مايعاتي كه در بدنشان وجود دارد را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد.

اين ضديخ طبيعي به بسياري از حشرات كمك مي‌كند در سرماي زمستان زنده مانده و با آغاز فصل بهار زندگي را دوباره از سر گيرند.(جام جم - ضميمه سيب)

مترجم: ميترا مهدوي
منبع: Wired

جمعه 9 تير 1391  منيع :  جام جم آنلاین

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "