لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

جلوگيري از خواب‌آلودگي ظهر

در طول روز زماني مي‌رسد كه احساس مي‌كنيد توانايي ادامه فعاليت‌هاي خود را نداريد، نمي‌توانيد به درستي فكر كنيد، سرتان سنگين مي‌شود و دائما به ساعت نگاه مي‌كنيد تا ببينيد چه زماني مي‌توانيد به خانه برگرديد.

اما ساعت هنوز 2 بعدازظهر است. شما يك روز سخت كاري را دنبال مي‌كنيد كه پر از تماس‌هاي تلفني و فشاركاري بي‌حد و اندازه است. به همين دليل خستگي در ظهر امري بديهي به نظر مي‌رسد. اين هفته براي شما راهكارهايي را بيان مي‌كنيم تا بتوانيد سلامتي خود را بهبود بخشيد و از خستگي‌هاي روزانه به دور باشيد.

1 - چيزي بنوشيد. براي شروع مي‌توان از روزي يك ليوان قهوه، چاي يا نوشابه شروع كرد، اما توجه داشته باشيد كه ميزان بيش از اندازه كافئين هم موجب مي‌شود كه شما اندكي عصباني شويد و آب بدن را نيز تبخير مي‌كند. به جاي آن مي‌توانيد از نوشابه‌هاي انرژي‌زا با الكتروليت اضافه استفاده كنيد. بعلاوه بايد در روز ميزان كافي آب بنوشيد. اين عمل ميزان آب بدن شما را تنظيم مي‌كند، اشتهاي كاذب به ميان‌وعده‌هاي ناسالم را كاهش مي‌دهد و حس خواب‌آلودگي را نيز از ميان مي‌برد. اگر در يك نشست خسته‌كننده هستيد و فقط بايد سر خود را به منزله تاييد تكان دهيد، يك جرعه آب مي‌تواند تمركز از دست رفته شما را بار ديگر سرجايش بياورد.

2 - هر روز ناهار ميل كنيد. بيشتر ما آنقدر سرمان شلوغ مي‌شود كه نمي‌توانيم هيچ زماني را به ناهار خوردن اختصاص دهيم و از مضرات آن نيز بي‌خبر هستيم و نمي‌دانيم كه اين كار باعث ايجاد كسالت و خواب‌آلودگي در ظهر مي‌شود. شما لازم نيست كه هر روز يك وعده ‌ غذاي كامل با انواع و اقسام پيش‌غذاها را ميل كنيد، اما حداقل مطمئن شويد كه يك چيز كوچكي مي‌خوريد. سعي كنيد ناهار را روي ميز كار خود نخوريد. حتي اگر 20 دقيقه هم شده به خودتان استراحت دهيد و ناهار را در جاي ديگري ميل كنيد.

3- استراحت كوتاهي داشته باشيد. بايستيد و تمام عضلات خود را بكشيد تا خستگي از بدنتان درآيد. لازم نيست اين كار را خيلي پر سروصدا انجام دهيد و توجه ديگران را به خود جلب كنيد و بعد هم با صداي بلند خميازه بكشيد.
فقط از سرجاي خود بلند شويد، چرخي بزنيد. عضلات پاي خود را منبسط كنيد و انگشتان دستتان را خم و راست كنيد. اگر نمي‌توانيد دفتر كار خود را ترك كنيد، به عقب تكيه دهيد و نفس عميقي بكشيد تا كاملا آرام شويد و ميزان اكسيژن جذب شده‌تان را نيز افزايش دهيد. كشش باعث مي‌شود كه قلنج گردن و شانه‌هايتان بشكند و سيستم گردش خون نيز بهبود يابد.

4 - حركت كنيد. اگر ممكن است در طول وقت ناهار خود به باشگاه ورزشي برويد، در غير اين صورت براي راه رفتن به بيرون برويد، از پله استفاده كنيد و يادداشت‌ها را به طور دستي به شعبه ديگر ببريد. اجازه دهيد كه خون در بدنتان به جريان افتد. اين عمل متابوليسم بدن را تسريع مي‌بخشد و از خواب‌آلودگي و كسالت نيز جلوگيري مي‌كند.

5 - روي امور مختلف كار كنيد. اگر انجام كار روزانه شما را اندكي خسته كرده روي مساله ديگري كه اندكي نياز به خلاقيت دارد، كار كنيد. گاهي كار گرفتن از ذهن، شما را از خستگي و ضعف ميان‌ روز نجات مي‌دهد.

6 - با همكارانتان ارتباط برقرار كنيد. كنار دستگاه كپي سر صحبت را با همكارتان باز كنيد، به جاي فرستادن نامه‌هاي الكترونيكي، خوب است كه بر سر ميز همكارتان برويد. از پاس دادن توپ‌هاي استرس‌زا به يكديگر بشدت خودداري كنيد. برقرار كردن ارتباط‌هاي منطقي با همكاران باعث مي‌شود كه روز كاري شما خيلي زودتر سپري شود. بعلاوه خنديدن بر سر يك موضوع مي‌تواند حال همه افراد را عوض كند.

7- از تنقلات استفاده كنيد. يك سيب يا مقداري ماست جزو ميان‌وعده‌هاي فوري بي‌نظير هستند. سعي كنيد به صورت خود مقداري آب خنك بزنيد تا رخوت از شما دور شود. گاهي اوقات حتي شستن دست‌ها نيز به شما كمك مي‌‌كند تا احساس خستگي كمتري بكنيد.

8 - گرما را كاهش دهيد. كار كردن در يك فضاي سردتر باعث مي‌شود تا شما هوشيارتر بمانيد. اگر اطراف شما گرم باشد احتمال دارد كه به خواب فرو رويد. البته اگر همكارتان داشت از شدت سرما به خود مي‌لرزيد بهتر است كه لباس‌هايتان خودتان را كم كنيد. ژاكتتان را بعد از ناهار درآوريد و از پوشيدن پليور و بلوزهاي يقه اسكي و كلفت خودداري كنيد.

9 - از نور بيشتر استفاده كنيد. ميزان نوري كه در طول روز در معرض آن قرار داريد را افزايش دهيد. سعي كنيد در بيرون قدم بزنيد، به جاي اين‌كه از آسانسور پاركينگ استفاده كنيد. ميز خود را جايي قرار دهيد كه بتوانيد براحتي به خارج از پنجره نگاه كنيد. اگر ممكن بود لامپ‌هاي فلورسنت را خاموش كنيد و از چراغ‌هاي روميزي استفاده كنيد.
10 - به برنامه‌هاي بعد از كار فكر كنيد. كارهاي باقيمانده خود را روي كاغذ يادداشت كنيد تا ببينيد كه دقيقا چه زماني مي‌توانيد محل كار خود را ترك كنيد. با خودتان فكر كنيد كه قصد داريد چه كارهايي انجام دهيد. بنابراين چيز مثبتي براي فكر كردن پيدا مي‌كنيد. به موضوعات مختلفي مي‌توانيد فكر كنيد. مثلا تصور كنيد كه نامزد خود را براي تماشاي يك فيلم به سينما برده‌ايد يا با دوستان به بيرون رفته‌ايد تا چرخي بزنيد. اين فكر هر چه كه باشد حالت سستي شما را از بين مي‌برد. وقتي متوجه مي‌شويد كه بايد در زمان معيني محل كار خود را ترك كنيد به طور حتم كار خود را با توجه و دقت بيشتري انجام دهيد.

آيا كسالت ظهر شما از اين حرف‌ها گذشته؟

شب‌ها زودتر بخوابيد. بيخوابي مزمن مشكل ديگري است كه برخي از افراد با آن مواجهند. مهماني‌هاي شبانه نيز از عوامل ديگري هستند كه مي‌توانند شما را به سمت خستگي‌هاي زودرس عصرانه بكشانند. سعي كنيد ميزان خوابي را كه بدن احتياج دارد، فراهم كنيد تا در طول روز سرحال‌تر باشيد. ميزان استرس خود را بسنجيد.
خستگي‌هاي گاه و بيگاه شايد به دليل نارضايتي شغلي و مشكلات محيط خانوادگي بروز كنند. اين علائم مي‌توانند نشانه ديگري از افسردگي باشند. با خودتان صادق باشيد و كارهايي انجام دهيد كه ميزان استرس شما را كاهش دهند تا اين‌كه بتوانيد هر روز و هميشه احساس بهتري داشته باشيد.

بازيافتن انرژي. زماني كه احساس كرديد پس از صرف ناهار انرژيتان در حال تحليل رفتن است بايد دست به كار شويد. در روش زندگي خود تغييرات اساسي ايجاد كنيد و عادات شغلي خود را از نو پايه‌ريزي كنيد تا به يك سلامت نسبي دست يابيد و از شر ضعف بعدازظهر هم خلاص شويد. با اين كار خلاق‌تر و شادتر خواهيد بود و احساس خستگي كمتري خواهيد داشت. كارهاي خود را با برنامه‌ريزي قبلي انجام دهيد تا بتوانيد بعدازظهر به گردش و تفريح رفته و لذت ببريد.

رزيتا شاهرخ‌

پنجشنبه 8 تير 1391  منيع :  جام جم آنلاین

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "