لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

تقويت هوش اجتماعي

مديرعامل يك شركت بزرگ تجاري است، هر روز و هرساعت جلسه دارد، آدم‌هاي زيادي براي ديدنش مي‌آيند و مي‌گويند او بهترين مشاور و برنامه‌ريز است. در روابط ميان فردي جانب انصاف را دارد و مديريتش بر نيروي انساني شركت مثال‌زدني است.

فقط يك ايراد كوچك در شخصيت اوست كه از دوران كودكي آزارش مي‌دهد، با وجود هوش هيجاني و هوش انتزاعي او هنگام صحبت درجمع نفسش بند مي‌آيد، كمي يخ مي‌كند،

سرخ مي‌شود و... خجالت امانش را بريده، تا آنجا كه اگر كارمندان زن او را نبينند او گويا آنها را نديده تا مجبور نشود​ بايستد و با آنها احوالپرسي كند، ديگر همه شركت مي‌دانند كه او نه مردم گريز است و نه مغرور، او تنها از نبود هوش اجتماعي رنج مي‌برد، او نويسنده خوبي است، اما ارتباط كلامي و درون گروهي‌اش از ضعف شديد رنج مي‌برد.

درباره هوش اجتماعي تعاريف زيادي شده است كه شايد ساده‌ترين آنها اين است كه داشتن هوش اجتماعي كاري مي‌كند تا با ديگران ارتباط بهتري داشته باشيم و توانايي تفاهم و مديريت آن در مردان و زنان نشانه داشتن ​هوش اجتماعي​ است.

واكنش مغز در فرآيند هوش اين است كه از شخص خواسته مي‌شود عاقل‌تر و پخته‌تر عمل كند.مغز انسان پيچيده‌ترين، پيشرفته‌ترين و قدرتمندترين ارگاني است كه در جهان شناخته شده است پس سر و كار داشتن با تعداد زيادي مغز به طور همزمان نشانه بلوغ است، كساني كه از لحاظ اجتماعي هوش بالايي دارند، براي برقراري ارتباط با ديگران و فهميدن صحبت‌هاي آنان مجبورند از همه قدرت مغز و بدنشان استفاده كنند.

آنها بايد بدانند چگونه ارتباط برقرار كنند، چطور دوست پيدا كنند و چطور دوستانشان را نگه دارند. افراد با هوش اجتماعي بالا، با كساني كه گذشته، سن، فرهنگ و عملكرد احساسي ـ اجتماعي متفاوتي دارند راحت هستند و مهم‌تر آن كه قادرند كاري كنند كه ديگران در كنار آنان احساس راحتي و خوشحالي داشته باشند .

ويژگي‌هاي افراد باهوش اجتماعي

به گفته برخي روان‌شناسان، افراد باهوش اجتماعي بالا ويژگي‌هاي زير را دارند:

1 ـ اطمينان داشتن از اين كه خودتان هستيد.

2 ـ داشتن ديد وسيعي نسبت به زندگي، اين كه بدانيد به كجا مي‌رويد.

3 ـ داشتن علاقه پايدار نسبت به ديگران

4 ـ احترام قائل شدن نسبت به ديگران

5 ـ انتقال فكر، توانايي خواندن و استفاده از زبان رفتاري براي انتقال فكر.

6 ـ آگاهي از زمان مناسب صحبت كردن و گوش دادن

7 ـ داشتن نگرش مثبت.

«رفتار خوب» بخش اصلي هوش اجتماعي

منظور از رفتار خوب چيست؟ آيا صرف خوشخويي و احوالپرسي با ديگران ملاك هوش اجتماعي است، گفته مي‌شود كه هوش اجتماعي به عنوان ويژگي شخصيتي لايه‌هاي عميق‌تري هم دارد.

قدرداني كردن: هريك از ما به نوعي مايليم مورد قدرداني قرار بگيريم و كساني كه هوش اجتماعي بالايي دارند هميشه سعي مي‌كنند قدرداني‌ شان را به مردم نشان دهند و از آنان به خاطر كمك‌ها و انجام دادن كارهايشان به طور صحيح تشكر كنند.

تشكر كردن: هنگامي كه مي‌خواهيد قدرداني‌تان را به ديگران اظهار كنيد، بايد از آنان تشكر كنيد به اين ترتيب انرژي مثبتي كه انتقال مي‌دهيد، افزايش مي‌يابد در ضمن راه ديگري كه شما را مطمئن مي‌كند تشكرتان براي گيرنده آن مفهوم بيشتري دارد اين است كه به آنان بگوييد براي چه چيزي از آنها تشكر مي‌كنيد.

هديه بدهيد: هديه دادن نيز يكي ديگر از راه‌هاي اظهار قدرداني به ديگران است. اگر مي‌خواهيد هديه شما به خاطر سپرده شود سعي كنيد آن را متفاوت نشان دهيد. خريد هديه به ديگران نشان‌دهنده اين است كه شما به فكر دوستتان هستيد و به او اهميت مي‌دهيد.

اهميت دادن به آداب و رسوم ديگران: بسيار مهم است كه به سنت‌ها و رسومات ديگر فرهنگ‌ها نيز اهميت دهيم و نسبت به احساسات آنان حساس باشيم. واقعيت اين امر در تجارت بيشتر مشاهده مي‌شود.

تقسيم كردن اوقات ناخوشايند: يكي از الزامات اجتماعي كه اغلب مردم آن را دشوار مي‌دانند اين است كه با افراد داغديده و كساني كه براي آنان اتفاق ناگواري افتاده است همدردي كنيم و به آنها تسليت بگوييم. دانستن اين كه كسي در چنين شرايط سختي به شما فكر مي‌كند براي بسياري از مردم، آرامبخش است. اين كار نشان‌دهنده اين است كه آن فرد تنها نيست.

هوش بالاتر در بدن سالم‌تر

يكي از جالب‌ترين يافته‌ها در باره ارتباطات فردي و تندرستي، اين است كه شخص از لحاظ هوش اجتماعي مشكلي نداشته باشد.

معمولا بيماراني كه ازدواج كرده‌اند و داراي دوستان و نزديكان مهربان و صميمي بوده و جزو گروه‌هاي مذهبي و اجتماعي هستند و در اين شبكه‌ها به فعاليت مي‌پردازند، خيلي سريع‌تر درمان مي شوند و عمر درازتري نيز خواهند داشت.

افرادي كه اوقات خود را بيشتر با افرادي مي‌گذرانند كه بيشتر دوستشان مي‌دارند، اثرات شگفت‌انگيز اين روابط را بر سلامت و شادابي خود متوجه خواهند شد.

همچنين محققان بر اين نكته تاكيد مي‌كنند كه بيماران بايد تا سر حد توان بكوشند از تنش‌ها و نگراني‌هاي روزمره خود بكاهند و سموم اين گونه مناسبات ويرانگر را از جسم و جان خود پاك كنند و به جاي آن آرامش و صفا را جايگزين كنند.

زماني كه بيماران در حالت شكنندگي قرار مي‌گيرند، نشان دادن احساسات مهربانانه، براي آنان بسيار موثر خواهد بود. بويژه اگر سالخورده و ناتوان بوده و سيستم ايمني بدنشان از كار افتاده و معيوب شده و درگير ناخوشي مزمن شده باشند.

در اين صورت است كه عشق چيزي فراتر از ابراز مهر و محبت احساس مي‌شود و در فرآيند پرستاري و مراقبت بدون شك جزو فعال بيولوژيكي مي‌شود. در حقيقت ابراز عشق و داشتن روابط اجتماعي مناسب داروي دردهايي است كه اعجازها مي‌آفريند.

تحقيقات نشان داده‌اند​ بين افرادي كه به علت گرفتگي عروق، ناچار آنژيوگرافي مي‌شوند اگر يار و همسري داشته باشند كه فاقد مهر و محبت باشد، 40 درصد بيشتر از كساني كه آشيانه گرمي در خانه دارند و دلي برايشان مي‌تپد، سر و كارشان به بيمارستان مي‌افتد و بار ديگر دچار انسداد عروق و شريان‌ها مي‌شوند.

هوش اجتماعي و زندگي زناشويي

معمولا بگومگوهاي پرتنش در زندگي زناشويي و نداشتن هوش اجتماعي هر يك از زوجين تاثير مخربي بر روابط‌شان مي‌گذارد.

طبق پژوهش‌ها، هر اندازه دشمني و جر و بحث بين زوجين شديدتر و طولاني‌تر مي‌شود، دستگاه‌هاي غدد درون‌ريز - كه به صورت دروازه‌اي بين روابط شخص و تندرستي فرد عمل مي‌كنند- نوعي هورمون‌هاي استرس ترشح مي‌كنند كه هم عروق قلبي و هم كنش‌هاي ايمني‌ساز را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

هنگامي كه زن و شوهري دعوا مي‌كنند، غدد درون‌ريز و سيستم مصونيت‌ساز بدن دچار آسيب و صدمه مي‌شود و اگر اين دعوا و بگومگو، سال‌هاي متمادي تداوم داشته باشد، آثار تخريبي اين امر مي‌تواند عواقب زيانبار خود را بر جاي بگذارد.

داشتن روابط مثبت اجتماعي در زنان يكي از اصلي‌ترين منابع رضايت و خرسندي و آسايش آنان در زندگي است، اما در مردان به عكس داشتن روابط مثبت به اندازه احساس استقلال فردي اهميت ندار د و مردان اصولا احساس استقلال فردي را مهم‌تر مي‌دانند.

زنان همچنين بهتر از مردان مي‌توانند خود را با فراز و نشيب‌ها و پستي و بلندي‌هاي زندگي وفق داده و روابط خود را با ديگران سامان بخشند.

هوش اجتماعي بالا، در مكالمه ميان‌فردي خود را نشان مي‌دهد

افراد با ​هوش اجتماعي​ در مورد مكالمه‌هايشان و اين كه چطور ارتباط برقرار كنند، اين موارد را در نظر مي‌گيرند:

سعي كنيد مكالمه‌هاي بجا و مناسب داشته باشيد: اهميتي ندارد كه مكالمه شما يك وقت‌گذراني با بقالي محله يا صحبت‌كردن با رئيس‌تان باشد. مزيت كساني كه هوش اجتماعي بالايي دارند اين است كه به آساني و با آمادگي مي‌توانند با تمام افراد در هر شرايط، مكالمه لذت‌بخش داشته باشند. پس براي پربار بودن اين مكالمات قواعد زير را رعايت كنيد:

ـ هميشه به ديگران احترام بگذاريد، هرگز شخصيت ديگران را خرد نكنيد.

ـ سعي كنيد با هر كس آن‌طور صحبت كنيد كه مايليد با شما صحبت كنند.

ـ از آنچه مي‌خواهيد در صحبت‌هايتان بگوييد، آگاه باشيد.

ـ از زباني استفاده كنيد كه مناسب آن موقعيت باشد.

ترس از اشتباه كردن در صحبت‌ها: يكي از بزرگ‌ترين ترس‌هايي كه افراد دارند، گفتن به اشتباه چيزي در زمان نادرستي است و اين كه توسط ديگران سرزنش شوند. براي مثال شما به دوستتان تلفن مي‌زنيد و او به شما مي‌گويد كه نمي‌تواند در آن لحظه با شما صحبت كند. در اينجا شما ممكن است رنجيده‌خاطر شويد، شما در صورت داشتن هوش اجتماعي مي‌توانيد خودتان را به جاي دوستتان قرار دهيد و شرايط او را درك كنيد كه چرا نتوانسته در آن لحظه با شما صحبت كند.

مهارت‌هاي گفتاري‌تان را افزايش دهيد: سعي كنيد با افرادي كه ملاقات مي‌كنيد مكالمه داشته باشيد. مكالمه و رد و بدل كلامي كوتاه جملات هر روز با ديگران تمرين خوبي براي شماست تا اگر احساس مي‌كنيد كه نمي‌توانيد با اشخاص غريبه صحبت كنيد، اعتماد به نفس‌تان را زياد كند.

خوش‌برخورد باشيد: در ملاقاتتان با ديگران فرمول‌هاي ساده زير را در نظر داشته باشيد:

ـ با حالت مثبت و خوش‌بينانه‌اي احوالپرسي كنيد.

ـ لبخند بزنيد.

ـ دست بدهيد.

ـ ديگران را به گرمي در آغوش بگيريد و از زبان رفتاري باز استفاده كنيد.

ـ ملاقات با ديگران را با موضوعاتي كه به آنها مرتبط است، شروع كنيد نه چيزهايي كه به خودتان مربوط است.

ـ سعي نكنيد با عجله از ديگران جدا شويد، زيرا شما نمي‌دانيد آنها را دوباره كجا و چه زماني خواهيد ديد.

اولين و آخرين تاثير را فراموش نكنيد: كساني كه هوش اجتماعي بالايي دارند، همان افرادي هستند كه در ملاقات‌ها مي‌درخشند و هميشه به دليل هيجان، صميميت و نگرش مثبت و گرمشان در خاطر مي‌مانند.

در اولين برخوردتان:

ـ مطمئن شويد كه زبان رفتاري شما مثبت است و با آرامش رفتار كنيد.

ـ همان‌طور كه به طرف مقابل سلام مي‌كنيد به چشمانش نيز نگاه كنيد.

ـ سعي كنيد احساس راحتي و اطمينان داشته باشيد.

ـ لباس مناسب و تميز و مرتب بپوشيد. كاملا متناسب باشيد.

و اما آخرين تاثير. متاسفانه امروزه ميليون‌ها نفر در جهان از تاثير آخرين ملاقاتشان آگاهي ندارند و احتمالا با كلمات زشت، ناسزا يا به صورت كينه‌آميزي از هم جدا شده‌اند و از آخرين كسي كه ديده‌اند خاطره‌اي منفي دارند و اين مساله باعث مي‌شود​ براي هميشه پشيمان بمانند.

معصومه اسدي

يکشنبه 28 خرداد 1391  منيع :  جام جم آنلاین

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "