لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

هر روز خودتان را ویزیت کنید

بدن انسان ها به گیرنده های داخلی مجهز است که تشخیص دهنده بیماری هاست. به گفته متخصصان با کمی دقت، می توان به موقع علایم بیماری های حاد را تشخیص داد. هر روز صبح قبل از صرف صبحانه جلوی آینه بایستید و بدن خود را به طور کامل بررسی کنید.

۱ - ناخن ها: خط های تیره روی بستر ناخن می تواند علایم سرطان پوست باشد که زیر ناخن نیز علایم آن بروز می کند. خط های زردرنگ، قهوه ای و سیاه ممکن است نشانه آسیب سلولی بر اثر ملانوما- نوعی سرطان پوست- باشد. اگر چه با تشخیص به موقع و درمان حدود ۹۵ درصد این سرطان قابل درمان است، بنابراین در صورت مشاهده این علایم حتما به متخصص پوست مراجعه کنید. گاهی ما لکه های سفید روی ناخن می بینیم که اغلب به علت آسیب رسیدن به ناخن به وجود می آید اما خط های افقی روی سطح ناخن همراه با احساس خستگی مفرط می تواند علایم مشکل کلیوی باشد. این خطوط نشانگر این است که کلیه ها قادر به تصفیه کردن پروتئین ادرار نمی باشد. یعنی بدن سریع تر از این که از طریق مواد غذایی پروتئین خود را تامین کند، پروتئین دفع می کند این امر باعث از کار افتادن کلیه ها می شود.

۲ - زیر بغل: لکه خشک و تیره زیر بغل می تواند نشانه دیابت باشد. به گفته متخصصان، انسولین بیش از حد در خون می تواند به تکثیر غیرعادی و سریع سلول های پوستی و در نتیجه باعث تراکم ملانین (نوعی رنگدانه در مو و پوست) می شود. این امر با ظاهر تیره تر و ضخیم تر پوستی اغلب در قسمت زیربغل، گردن و کشاله ران و... ایجاد می شود. یک آزمایش ساده خون می تواند به تشخیص این بیماری کمک کند.

۳ - پلک چشم، زانو و آرنج: برآمدگی های نرم روی پوست با ظاهر سفید و براق جوش نیست بلکه تراکم ریز کلسترول است. متاسفانه به هنگام ظاهر شدن آن ها احتمالا میزان کلسترول خون شما سر به فلک کشیده است. اگرچه با کاهش حتی ۱۰ درصد میزان کلسترول خطر به میزان یک سوم کاهش می یابد. برای آزمایش کلسترول و تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی و یا دارو به پزشک مراجعه کنید.

۴ - پوست سر: ریزش شدید مو نشانه اختلال تیروئید است. اختلال در عملکرد تیروئید، تعادل هورمون ها را به هم می ریزد. نتیجه این امر موهای زبر، شکننده و در نهایت ریزش مو است. با مشخص شدن میزان هورمون های خون، پزشک داروهایی برای تنظیم آن توصیه خواهد کرد. شوره سر بیش از حد نیز می تواند بر اثر استرس بیش از حد و تولید میزان بالای هورمون های کورتیزول باشد و علاوه بر مستعد کردن بدن به سرماخوردگی و ایجاد اختلال در سوخت و ساز بدن، کورتیزول باعث خشکی پوست سر نیز می شود. درست است که شامپوی ضد شوره می تواند موثر باشد اما راه حل دائم این معضل خواب بیشتر، نفس های عمیق و کاهش مشغله کاری است.

۵ - شکم: موهای ضخیم و تیره دور ناف می تواند علایم سندروم تخمدان پلی کیستیک باشد. این سندروم به علت تولید بیش از حد «آندروژن» به وجود می آید و باعث بی نظمی و یا خون ریزی شدید قاعدگی، افزایش وزن، آکنه و رشد موهای تیره روی شکم، صورت، سینه و کمر می شود. از هر ۱۰ زن یک نفر دچار این سندروم می شود که می تواند عامل خطر بیماری های حادی مانند بیماری قلبی و نازایی شود. اگر دچار علایم مشابه شده اید به متخصص زنان مراجعه کنید تا با تجویز دارو تعادل هورمون ها کنترل شود.

۶ - زبان: لایه سفید، زرد و یا نارنجی روی زبان می تواند نشانه ناراحتی گوارشی باشد. معمولا بازگشت مواد غذایی از معده موقعی رخ می دهد که دریچه انتهای مری به طور خود به خود باز شود و مخلوط مواد غذایی معده به گلو راه پیدا می کند و باعث ایجاد پوششی از اسیدهای معده روی سطح زبان و بوی نامطبوع آن می شود. اغلب این ناراحتی را می توان با داروهای ضداسید و یا با پرهیز از مواد غذایی اسیدی و ادویه برطرف کرد. در غیر این صورت به داروهایی که تولید اسید معده را کاهش می دهد، نیاز پیدا خواهید کرد.

۷ - چشم: سیاهی دور چشم که ماندگار است و به علت خستگی و کار زیاد نیست می تواند نشانه آلرژی باشد. واکنش زنجیره ای به این صورت اتفاق می افتد که ماده آلرژی زا وارد بدن می شود و منجر به تولید هیستامین (نوعی ماده شیمیایی که باعث تورم رگ های خون است) در بدن می شود و لکه های تیره در قسمت هایی که پوست نازک تر است ظاهر می شود. آزمایش پوست می تواند ماده آلرژی زا را که باعث این علایم شده، تشخیص دهد.

برآمدگی زرد رنگ روی سفیده چشم علایم یک اختلال مضر به نام «Pinguecula» است. علت این برآمدگی رشد بیش از حد کلاژن که به علت آسیب بر اثر نور خورشید، باد و خاک است. برای درمان، چشم ها را با قطره چشم مرطوب نگه دارید و از عینک آفتابی برای مقابله با اشعه UVAو UVBاستفاده کنید تا مانع رشد بیشتر برآمدگی شود.

مترجم: علیرضا

دوشنبه 21 دي 1388  منيع :  روزنامه خراسان

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "