لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

تقويت مهارت‌هاي كلامي در كودكان

كودكاني كه تازه زبان گشودهاند تشنه يادگيري كلمات و جملات زيادي هستند و والدين مي‌توانند با توجه به نكاتي ساده اين كار را انجام دهند.

كودكان ممكن است فقط تعداد كمي كلمه را ياد گرفته باشند و ممكن است معناي دقيق همين كلمات را هم درك نكنند، اما دوست دارند حرف بزنند.

هنگامي كه شما با آنها حرف مي‌زنيد، آنها نه تنها از اين موقعيت لذت مي‌برند، بلكه مهارت‌هاي زباني آنها نيز افزايش مي‌يابد.

يك لالايي ساده را بارها و بارها براي او بخوانيد يا به اشياي اطراف اشاره كنيد و اسم آنها را برايش بگوييد. پس از مدتي او هم با شما صحبت خواهد كرد. در اين زمان اين موارد مفيد خواهند بود:

اجازه دهيد برايتان قصه يا داستان تعريف كند. اگر بازي خاصي را با او كرده‌ايد يا هر داستان ديگري را گفته‌ايد و اگر او اين داستان را به خاطر سپرده باشد بگذاريد خودش را نشان داده و در عين حال مهارت‌هاي كلامي رو به رشد خود را تمرين كند. خواندن يكي از شعرها يا داستان‌هاي مورد علاقه‌اش را آغاز كنيد، سپس در وسط داستان ناگهان توقف كنيد و اجازه دهيد كه بخشي از داستان را او برايتان بگويد. بار ديگر كه اين داستان را مي‌خوانيد، در نقطه ديگري مكث كنيد تا او بتواند كلمات جديدي را تمرين كند.

او را در گفتگوهاي خانوادگي‌تان راه بدهيد. تصور نكنيد كه او نمي‌تواند هيچ بخشي از صحبت‌هاي بزرگ‌ترها را بفهمد. او بيشتر از آنچه شما فكر مي‌كنيد مي‌فهمد. مثلا اگر شما و همسرتان درباره رنگ مناسب براي پرده‌هاي اتاق صحبت مي‌كنيد، كودك خود را نيز در تصميم‌گيري وارد كنيد و نظرش را بپرسيد. ممكن است با نظرش موافق نباشيد اما همين قدر كه او بتواند نظر خودش را بگويد نيز برايش مفيد خواهد بود.

هر وقت به مكان جديدي مثل خيابان يا مغازه مي‌رويد به اشيا و چيزهاي دور و بر اشاره كنيد و نام آنها را بپرسيد. براي اين‌كه كودك نااميد نشود از چيزهايي شروع كنيد كه مطمئن هستيد نام آنها را مي‌داند مثلا آب يا توپ. سپس هر چند وقت يكبار، يك كلمه جديد را وارد كنيد. اگر او جواب را نمي‌داند، كلمه را در گوش او بگوييد و از او بخواهيد كه آن را با صداي بلند تكرار كند.

از علاقه كودك به تلفن استفاده كنيد تا او را به حرف زدن واداريد. وقتي افراد فاميل يا دوستانتان به شما زنگ مي‌زنند تا سلام و احوالپرسي كنند، اجازه دهيد تا كودك شما هم كمي با تلفن حرف بزند.

به خاطر داشته باشيد كه دوستان و بستگان از حرف زدن با كودك شما خوششان خواهد آمد، اما شايد همكاران به اين كار علاقه نداشته باشند.

در مورد كارهايي كه در طول روز انجام داده‌ايد، با هم صحبت كنيد. هر شب قبل از خواب، كودك خود را تشويق كنيد تا وقايع آن روز را مرور كند. اگر هنوز هم كودك شما تنها از جملات يك يا دو كلمه‌اي استفاده مي‌كند، مي‌توانيد با پرسيدن سوالات دقيق‌تر، جزئيات را براي او تكرار كنيد.

دوشنبه 21 دي 1388  منيع :  روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "