لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

روابط با خانواده همسر

قديمي‌ها مي‌گفتند بايد گوش و گوشواره را با هم بخواهيد. روابط خانواده با والدين همسران نيز به همين قاعده است اما همه زوج‌ها آن را رعايت نمي‌كنند.

سهراب و ندا چند سالي است كه با هم ازدواج كرده‌اند. ندا از يك خانواده متوسط است و پدرش معتاد است. اعتياد او روي زندگي آنان هيچ اثري نمي‌گذارد غير از اين‌كه نگاه سهراب را به شخصيت ندا و خانواده اش تغييرداده است.

ندا مي‌گويد از وقتي كه همسرم فهميدپدرم اعتياد دارد ديگر نه به من و نه به خانواده‌ام احترام نمي‌گذارد و هر وقت مشاجره اندكي پيش مي‌آيد، به پدرم توهين مي‌كند و مي‌گويد دختر يك معتاد بي‌عار بهتر از اين نمي‌شود. ديگر نمي‌خواهم توهين‌هاي او را تحمل كنم و اگر رفتارش را بهتر نكند قصد دارم از او جدا شوم.

خانواده دو طرف در زندگي زناشويي نقش مهمي دارند و نمي‌توان فكر كرد زن و شوهر مي‌توانند در سايه احترام و حرمت با هم زندگي كنند در حالي كه ارزشي براي خانواده يكديگر قائل نيستند.

بيشتر مشاوران بر نكات مهمي اتفاق نظر دارند.توصيه‌هايي مهم از مشاوران معروف دنيا در مورد روابط با خانواده همسر را در ادامه مي‌خوانيد:‌

احترام

اگر حتي فكر‌ مي‌كنيد آنها سزاوار احترام نيستند، در هر حالتي به آنها احترام بگذاريد.

وفاداري

اين خيلي طبيعي است كه همسر شما نسبت به خانواده‌اش احساس وفاداري داشته باشد. شما با اين كار هرگز در درجه دوم قرار نمي‌گيريد.

انتقاد

اگر ماجرايي برايتان اتفاق افتاد به خودشان انتقاد نكنيد و اگر همسرتان (زن يا مرد) انتقادي از آنها مي‌كند فقط گوش دهيد و جبهه نگيريد. اين يكي به دو كردن‌ها‌ مي‌تواند مشكلات بيشتري را درست كند.

ريشه‌ها

خاستگاه همسرتان را كشف كنيد و ببينيد در چه خانواده‌اي و با چه نوع ساختاري بزرگ شده است. بهتر است اين مساله قبل از ازدواج صورت گيرد.

احساسات

خودتان سعي كنيد قبل از سوالات او خود و احساساتتان و نوع نگرش خانواده‌تان را براي همسر (شريك يا نامزد) بگوييد و اگر انتقادي از يك روش تربيتي داريد بيان كنيد.

علاج كردن

اگر مشكلي با خانواده‌تان داريد و اين قضيه روي شما و زندگي‌تان تاثير گذاشته اول آن را حل كنيد و هرگز وارد زندگي زناشويي‌تان نكنيد.

نه گفتن

درك كنيد چه مقدار رابطه با خانواده خودتان لازم است و از آن بيشتر به زندگي‌تان لطمه‌ مي‌زند. يك كلمه رمز مثل (نه) داشته باشيد و وقتي كه احساس كرديد ديگر اين ملاقات كافي است آن را بكار ببريد.

مراقب بودن

راجع به سلامتي و اوضاع اقتصادي آنها در محافلتان پرس و جو كنيد. سعي كنيد آنچه را از نظر مراقبت روحي و موقعيتي نمي‌توانند به دست آورند تا حد امكان فراهم كنيد، چرا كه روزي شما هم نياز‌هايي خواهيد داشت.

مرز نگه داريد

مرز‌هايي براي روابط‌تان تعيين كنيد. مثلا روزهاي تعطيل، آخر هفته‌ها، مسائل مالي، ملاقات‌ها، تنهايي و....

تقدم

هميشه، اول زندگي مشترك را راس هرم قرار دهيد.

بيشتر بشناسيد

آشنايي محبت ايجاد مي‌كند، هرچه بيشتر همديگر را ببينيد، بيشتر مي‌توانيد ارتباط عاطفي برقرار كنيد.

بنابراين به جاي دوري از همديگر، نزديكي و رفت و آمد بيشتري داشته باشيد.

برخود مسلط باشيد

بر رفتار خود مسلط باشيد و قبل از اين كه رو به روي خانواده همسر قرار بگيريد، در خود آرامش ايجاد كنيد يا حداقل اين طور وانمود كنيد.

از دعوا و جر و بحث پرهيز كنيد

اگر مدام با خانواده همسرتان درخصوص موضوعاتي مانند سياست و... بحث مي‌كنيد، سعي كنيد با آنها كنار بياييد. از ايراد گرفتن از بقيه دست برداريد زيرا دور از ادب است و اين رفتار از آنجا كه خوشايند نيست موثر نخواهد بود.

به ارزش‌هاي خود احترام بگذاريد

يكي از رازهاي بزرگ انسان‌ها، اين است كه هنگامي كه ما خود را قبول داريم بقيه نيز ما را باور دارند در غير اين صورت، مورد اذيت بقيه قرار مي‌گيريم.

ريش سفيدها و گيس سفيدها

به خاطر رفتاري كه شما نامش را لوس كردن مي‌گذاريد در مورد بچه‌ها با پدر بزرگ و مادربزرگ‌ها درگير نشويد. بگذاريد پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها نوه‌هاي خودشان را كمي لوس كنند. بچه‌ها مي‌دانند در مقابل چه كسي چه رفتاري داشته باشند.

حق والدين

والدين دوست دارند كار درست را براي بچه‌هاي خود انجام دهند و اگر احساس كنند به نظراتشان احترام نمي‌گذاريد مشكل ساز خواهد شد.

گله‌گذاري نكنيد

اگر با هم مشكل داريد از خود بپرسيد، براي مادر و پدرشوهرم چه اهميت دارد؟ ما بايد خودمان مشكلات را با هم فكري رفع كنيم.

تحمل كنيد

به همسر و فرزند خود فكر كنيد، رابطه شما با خانواده شوهرتان به دليل وابستگي همسر و بچه‌ها كه از همه چيز براي شما ارزشمندترند بايد همراه با احترام و رعايت حقوق متقابل و به دور از هرگونه تنش باشد اگر مشكلي داريد بهتر است به اين تنش پايان دهيد. اگر در وضعيت نامناسبي قرار گرفته‌ايد موضوع صحبت را عوض كنيد. از قرارگرفتن در وضعيت‌هاي دشوار پرهيز كنيد. جلوي زبان خود را بگيريد و ساعت‌هاي كسالت بار همراهي با آن‌ها را تحمل كنيد.

قدرداني كنيد

راه‌هايي براي قدرداني از خانواده شوهر بيابيد. بالاخره آن‌ها والدين همسر و مادر و پدربزرگ بچه‌هاي شمايند.

همسر شما با والدين شما رفتاري شبيه به آن خواهد داشت كه شما به والدين او داريد. پس هديه دادن جاي دوري نمي‌رود.

ماندانا ملا‌ علي

دوشنبه 21 دي 1388  منيع :  روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "