لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

همه چيز درباره USB 3

پروتکل USB 3.0 چندی است که به بازار معرفی شده و آرام آرام سخت‌افزارهای متناسب با این پروتکل نیز روانه بازار می‌شوند. به همین بهانه به صورت مختصر نگاهی به تاریخچه پروتکل USB و همچنین فناوری "USB 3.0" انداخته‌ایم که امیدواریم مورد توجه کاربران عزیر قرار بگیرد.

راه دراز "USB":

پروتکل USB راه درازی را طی کرده است تا به نسخه شماره سوم خود رسیده است. USB که طبق تعریف ویکیپدیا در حوزه فناوری اطلاعات به یک استاندارد گذرگاه سریال گفته می‌شود و برای ایجاد واسطه بین گجت‌ها و رایانه کاربرد دارد.
این گذرگاه به منظور فراهم کردن روشی جهت اتصال تعداد زیادی سخت‌افزارهای جانبی توسط یک درگاه رابط استاندارد و همچنین بهبود قابلیت‌های اتصال و اجرا ابداع شده است و این پروتکل در 3 نسخه ۱٫۱، ۲٫۰ و ۳٫۰ ارایه شده است.
USB همان کوتاه شده (استاندارد جهانی درگاه سریال) است در سال 1996 توسط یک کنسرسیوم که متشکل از اینتل، کامپک و مایکروسافت بود معرفی شد و با توجه به قابلیت‌هایی در اتصال لوازم جانبی بدون خاموش کردن رایانه و عدم نیاز به منبع برق جداگانه بسیار مورد توجه قرار گرفت.
به طور کلی فناوریUSB از آغاز در 4 نوع ویرایش مختلف و با قیمت‌های متفاوت به بازار عرضه شد:
- سرعت کم (نسخه‌های ۱٫۱ و ۲٫۰) با نرخ انتقال ۱٫۵ مگابیت در ثانیه معادل ۱۸۷٫۵ کیلوبایت در ثانیه
- سرعت کامل (نسخه‌های ۱٫۱ و ۲٫۰) با نرخ انتقال ۱۲ مگابیت در ثانیه معادل ۱٫۵ مگابایت در ثانیه
- سرعت بالا (نسخهٔ ۲٫۰) با نرخ انتقال ۴۸۰ مگابیت در ثانیه معادل ۶۰ مگابایت در ثانیه
- سرعت فوق‌العاده زیاد (به صورت آزمایشی در نسخهٔ ۳٫۰) با نرخ انتقال ۴٫۸ گیگابیت در ثانیه معادل ۶۰۰ مگابایت در ثانیه
اولین USB نسخه 1.1 بود که در سال 1998 به صورت رسمی وارد بازار شد و در آن زمان توانایی انتقال اطلاعات با سرعت 12 مگابایت بر ثانیه را داشت و بعد از مدتی پروتکل USB 2.0 نیز به بازار معرفی شد .
USB 3.0 که اکثر کارشناسان به آن SuperSpeed USB نیز می‌گویند دارای سرعت ده‌ها برابر نسخه‌های قبلی بوده و در عین حال با سخت‌افزارهای USB 2.0 نیز دارای سازگاری کامل است.

و اما USB 3.0
- مشخصات این USBتوسط شرکت Intel و شرکای آن در آگوست ۲۰۰۸ طبق اخبار اعلامی از پایگاه اینترنتی CNET منتشر شد.
- اولین تراشه‌های کنترل کننده USB 3.0 در ماه می سال ‌۲۰۰۹ مورد تست‌های نهایی قرار گرفت و محصولاتی با استفاده از خصوصیات USB 3.0 جهت رسیدن به تولید در سالهای ۲۰۰۹ یا ۲۰۱۰ مورد تائید قرار گرفتند.
- USB با استفاده از قرارداد NRZI داده‌ها را کدبندی می‌کند. یک بیت صفر با تبدیل خطوط اطلاعاتی از J به K یا بالعکس منتقل می‌شود در حالی که یک بیت با ترک خطوط اطلاعاتی منتقل می‌شود.

USB بیسیم
USB بیسیم یک افزونهٔ بیسیم بر روی استاندارد USB می‌باشد که تلفیقی از سرعت و امنیت شبکه‌های سیمی و سهولت استفاده از شبکه‌های بیسیم را فراهم می‌آورد.
پشتیبانی USB بیسیم از ارتباطات پرسرعت با استفاده از بستر فوق پهن‌باند رادیویی که توسط اتحادیه WiMedia توسعه یافته است، میسر می‌شود.
میزان بازدهی این پروتکل بیسیم در فاصله ۳ متر تا ۴۸۰ میلیون بیت در ثانیه و در فاصلهٔ ۱۰ متر تا ۱۱۰ میلیون بیت در ثانیه برآورد شده‌است.

حداکثر بازدهی USB
حداکثر طول کابل USB" ۱٫۱" ۳ متر است و حداکثر طول کابل " USB ۲٫۲" ۵ متر است. حداکثر هاب‌های متصل به سری‌ها ۵ هاب بوده و حداکثر دستگاه‌های متصل در کل ۱۲۷ دستگاه است.
اگر چه یک کابل تکی محدود به ۵ متر می‌شود، یواس‌بی۲٫۰ به بیش از ۵ هاب یواس‌بی در یک زنجیر طولانی کابل‌ها و هاب‌ها اختیار اتصال می‌دهد.
این مورد برای حداکثر فاصله ۳۰ متری میان میزبان و دستگاه امکان استفاده از ۶ کابل ۵ متری و ۵ هاب را می‌دهد.
نکته شایان توجه این است که مایکروسافت در ویندوز 7 خود نشانی از این پروتکل ندارد ولی بر طبق گفته مدیران این شرکت در به‌روزآوری‌های بعدی ویندوز 7 ،به طور یقین این پروتکل اضافه خواهد شد.

يکشنبه 13 دي 1388  منيع :  شبکه ايران

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "