لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

دوستان قلبتان را بشناسید

مترجم: علیرضا

هر روز خبرهای زیادی را می شنویم که نشان دهنده آمار بالای مرگ ومیر به علت بیماری های قلبی می باشد. این عضو صنوبری از دوره جنینی شروع به فعالیت می کند و تا آخر عمر یک لحظه نیز از فعالیت بازنمی ایستد، بنابراین شما می توانید حدس بزنید که قلب انسان روزانه چه مقدار خون را پمپ می کند و چند ضربه خواهد داشت. آن قدر زیاد است که برای محاسبه آن باید از ماشین حساب کمک بگیرید. قلب برای فعالیت مناسب نیاز به مراقبت بیشتری دارد. در این مطلب از «MSNBC» در چند بند به مواد غذایی و فعالیت هایی که می توانیم برای بهبود و ارتقای کیفیت کار قلب اعمال کنیم اشاره می شود. آن را بخوانید.

۱ - استیک بخورید؛ شاید تصور می کنید که گوشت قرمز برای قلب مضر است اما سخت در اشتباهید، گوشت گاو حاوی سلنیم است که سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند و ویتامین B آن خطر حمله قلبی را کاهش می دهد. علاوه بر این ۵۰ درصد چربی آن تک چربی اشباع نشده می باشد که برای سلامت قلب مفید است.

۲ - هر از گاهی فیلم ترسناک تماشا کنید؛ هر کاری که ضربان قلب را بالا می برد باعث تقویت قلب نیز می شود. محققان معتقدند، به هم زدن ریتم قلب گاه مانند فشار دکمه «reset» است و باعث تنظیم مجدد قلب می شود.

۳ - در روزهایی که آلودگی هوا زیاد است داخل منزل ورزش کنید؛ محققان فنلاندی دریافته اند که ورزش کردن خارج از منزل و هنگامی که آلودگی هوا بالا است، اکسیژن رسانی را متوقف می کند و احتمال لخته شدن خون را افزایش می دهد.

۴ - قرار نگرفتن در معرض دود سیگار؛ تحقیقات نشان می دهد، افرادی که ۳ روز در هفته و به مدت ۳۰ دقیقه در معرض دود سیگار دیگران قرار می گیرند نسبت به بقیه ۲۶ درصد بیشتر با احتمال ابتلا به بیماری قلبی روبه رویند.

۵ - به شنا کردن بپردازید؛ محققان انگلیسی می گویند، افرادی که با انجام فعالیت های بدنی سخت مانند شنا روزانه ۵۰ کالری می سوزانند نسبت به افرادی که با انجام فعالیت های ملایمی مانند پیاده روی و بازی گلف روزی ۳۴۰ کالری می سوزانند، ۶۲ درصد کمتر بر اثر بیماری قلبی فوت می کنند.

۶ - از افسردگی دوری کنید؛ افراد افسرده نسبت به بقیه افراد ۲ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند.

۷ - روزی ۲۰ دقیقه به فعالیت (مدیتیشن) و آرامش بپردازید؛ دانشمندان آمریکایی معتقدند، روزی ۲۰ دقیقه مدیتیشن و تمرکز، اضطراب و افسردگی را ۲۵ درصد کاهش می دهد.

۸ - کیسه بوکس داشته باشید؛ تحقیقات محققان دانشگاه هاروارد نشان می دهد افرادی که خشم خود را ابراز می کنند نسبت به افرادی که خشم خود را درونشان می ریزند ۵۰ درصد کمتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند.

۹ - آسپرین مصرف کنید؛ دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی می گویند، مصرف منظم آسپرین خطر سکته قلبی را در افرادی که هرگز با حمله قلبی و یا سکته روبه رو نشده اند، اما در معرض خطر بالایی قرار دارند، ۲۸ درصد کاهش می دهد.

۱۰ - آب زغال اخته مصرف کنید؛ دانشمندان دانشگاه اسکرانتن در آمریکا دریافته اند، افرادی که به مدت یک ماه روزی ۳ لیوان آب زغال اخته مصرف می کنند با ۱۰ درصد افزایش کلسترول مفید (HDL) که خطر حمله قلبی را ۴۰ درصد کاهش می دهد، روبه رویند.

۱۱ - صبحانه فراموش نشود؛ بررسی محققان هاروارد روی بیش از ۳ هزار داوطلب نشان می دهد افرادی که هر روز صبحانه می خورند ۴۴ درصد کمتر بااضافه وزن روبه رویند و همان طور که می دانید اضافه وزن و چاقی مساوی است با بیماری های قلبی.

۱۲ - به رژیم غذایی خود مواد غذایی غنی شده با اسید فولیک اضافه کنید؛ تحقیقات نشان می دهد؛ افرادی که روزانه میزان توصیه شده اسیدفولیک را مصرف می کنند نسبت به بقیه ۱۶ درصد کمتر با خطر بیماری قلبی روبه رویند. منابع خوب اسید فولیک عبارتنداز کلم بروکلی و غلات غنی شده.

۱۳ - از پله ها استفاده کنید؛ افرادی که روزی ۴ تا ۵ هزار گام اضافه برمی دارند، فشار خون خود را کاهش می دهند.

۱۴ - سالاد مصرف کنید؛ سبزی های دارای برگ سبز و زرده تخم مرغ هر ۲ منبع خوب لوتئین -نوعی آنتی اکسیدان طبیعی که با بیماری قلبی مبارزه می کند- برای سلول ها و بافت ها می باشند.

۱۵ - چای بیشتری بنوشید؛ تحقیقات موسسه قلب در آمریکا نشان می دهد اشخاصی که روزی ۲ لیوان چای می خورند نسبت به آن هایی که چای نمی نوشند ۲۵ درصد کمتر دچار بیماری قلبی می شوند. فلاوانوئید موجود در این نوشیدنی، نه تنها قدرت شل شدن رگ های خونی را بهبود می بخشد، بلکه با رقیق کردن خون از لخته شدن آن جلوگیری می کند.

۱۶- پس از تست ورزش، از فشار خون خود مطمئن شوید؛ پس از انجام تست ورزش از پزشک بخواهید فشار خون شما را بگیرد.

۱۷- نوشیدنی های بدون کافئین مصرف کنید؛ نوشیدنی های کافئین دار به ضربان قلب شتاب می بخشد.

۱۸ - اجتماعی شوید؛ تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد، افراد تنها نسبت به کسانی که دوستان زیادی دارند سخت تر با استرس کنار می آیند و بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار می گیرند.

۱۹ - شکلات تلخ بخورید؛ کاکائو حاوی ماده ای به نام فلاوانوئید است که باعث رقیق شدن و مانع از لخته شدن خون می شود.

۲۰ - از مصرف نمک بپرهیزید؛ یک تحقیق ۲۱ ساله در آمریکا نشان می دهد افرادی که دچار اضافه وزن می باشند، نمک زیادی مصرف می کنند و نسبت به کسانی که نمک کمتری مصرف می کنند، ۶۱ درصد بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار می گیرند.

۲۱ - مصرف کچاپ را ۲ برابر کنید؛ لیکوپن موجود در گوجه فرنگی از تجمع کلسترول در جداره های سرخ رگ ها جلوگیری می کند.

۲۲ - گریپ فروت بخورید؛ مصرف روزی یک عدد از این میوه، کلسترول مضر را بیش از ۱۰ درصد و فشار خون را نیز بیش از ۵ درجه کاهش می دهد.

۲۳ - سیر بخورید؛ سیر علاوه بر کاهش کلسترول، مقابله با عفونت ها، آسیب های پس از حمله قلبی و یا جراحی قلب را نیز کاهش می دهد.

۲۴ - مصرف دارو را محدود کنید؛ محققان اسکاتلندی با بررسی بیش از ۷ هزار داوطلب دریافته اند، بیماران قلبی که به همراه آسپرین، ایبوپروفن نیز مصرف می کنند نسبت به آن هایی که تنها آسپرین مصرف می کنند، با ۷۵ درصد افزایش خطر مرگ زودهنگام روبه رویند.

۲۵ - همسر اختیار کنید؛ دانشمندان کانادایی در تورنتو پس از بررسی ۱۰۰ زن و مرد که از فشارخون رنج می برند دریافته اند افراد متاهل پس از ۳ سال از زمان ازدواج، نسبت به مجردها کمتر دچار بیماری قلبی می شوند.

۲۶ - بهداشت دست ها را رعایت کنید؛ محققان آلمانی دریافته اند افرادی که بهداشت را رعایت می کنند با داشتن بیشترین آنتی بادی به میزان چشمگیری از گرفتگی سرخرگ های قلب، گردن و پا در امان هستند. از صابون مایع استفاده کنید زیرا میکروب می تواند روی قالب صابون زنده بماند.

۲۷ - کتاب مناسب بخوانید؛ اشخاصی که روزی نیم ساعت شعر می خوانند، ضربان قلب خود را به طور چشمگیری کاهش می دهند و باعث کاهش میزان استرس و احتمالا خطر ابتلا به بیماری قلبی می شوند.

۲۸ - عسل را جایگزین شکر کنید؛ دانشمندان دانشگاه ایلی نویز در آمریکا دریافته اند که عسل دارای خاصیت قوی آنتی اکسیدانی است و در مقابله با بیماری قلبی عروقی کمک می کند در حالی که مصرف شکر می تواند میزان کلسترول مضر را کاهش و اختلال مربوط به قلب را افزایش دهد.

۲۹ - روغن خود را عوض کنید: داوطلبانی که روغن کنجد را با روغن ذرت و سبزی جایگزین کردند طی ۶۰ روز و بدون ایجاد تغییر در رژیم غذایی، فشار خون خود را بیش از ۳۰ درجه کاهش دادند.

۳۰ - تخمه کدو بخورید؛ حدود ۲۸ گرم تخمه کدو بیش از یک سوم منیزیم مورد نیاز بدن را دارد. کمبود منیزیم اغلب عامل خطر بیماری قلبی از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا و تراکم رسوب چربی در سرخ رگ ها است.

۳۱ - سبزی بخورید؛ بررسی های علمی نشان می دهد اغلب سبزی ها حتی نوع کنسرو شده آن حاوی ۴۰ درصد آنتی اکسیدان است که با بیماری قلبی مقابله می کند.

۳۲ - لبخند بزنید؛ محققان دانشگاه هاروارد با بررسی هزار و ۳۰۰ فرد سالم به مدت ۱۰ سال دریافته اند اشخاص با روحیه شاد و افکار مثبت، ۵۰ درصد کمتر با بیماری قلبی روبه رو می شوند.

۳۳ - از ادویه استفاده کنید؛ زنجبیل و یا زردچوبه که دارای خاصیت طبیعی ضد التهابی می باشند یا هر ماده غذایی دیگری که میزان التهاب را پایین نگه می دارد برای قلب مفید است.

۳۴ - روغن زیتون مصرف کنید؛ افرادی که روزانه روغن زیتون مصرف می کنند نسبت به کسانی که روغن زیتون مصرف نمی کنند ۸۲ درصد کمتر در معرض اولین حمله قلبی کشنده قرار می گیرند.

۳۵ - مصرف پتاسیم را بالا ببرید؛ مصرف روزی ۳ هزار و ۵۰۰ میلی گرم پتاسیم می تواند فشار خون را بالا ببرد. موز، کشمش و گوجه فرنگی سرشار از پتاسیم می باشند.

۳۶ - پنجره خودرو را ببندید؛ دانشمندان هاروارد با بررسی فعالیت قلب ۴۰ داوطلب میانسال، قرار گرفتن آن ها در معرض آلاینده های هوا را دنبال کردند. هرچه این افراد بیشتر در معرض ذرات آلاینده در هوا قرار داشتند، قلب آن ها بیشتر دچار مشکل بود.

۳۷ - انگور بخورید؛ محققان آمریکایی به تازگی کشف کرده اند انگور تازه با کاهش کلسترول از سرخ رگ های قلب محافظت می کند.

۳۸ - میوه های توتی بخورید؛ توت فرنگی، تمشک و... سرشار از اسید سالیسیلیک -همان ماده ای که با بیماری قلبی مبارزه می کند و در آسپرین نیز موجود است- می باشد.

۳۹ - از خر و پف کردن بپرهیزید؛ نیمی از افرادی که هنگام خواب فرآیند تنفس آن ها به مدت کوتاهی دچار اختلال می شود و به علت میزان بالا و غیرعادی هورمونی به نام «Aldosterone» در بدن خود دچار فشار خون بالا می شوند، در صورت برطرف شدن اختلال خواب (آپنه)، فشار خون نیز پایین می آید.

سه‌شنبه 3 آذر 1388  منيع :  روزنامه خراسان

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "