لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

مديريت خشم

خشم در تمام انسان‌ها و حتي حيوانات وجود دارد، اما آيا تاكنون به اين موضوع دقت كرده‌ايد كه تجلي خشم در افراد مختلف متفاوت است؟ وقتي شما خشمگين و عصباني هستيد، ممكن است يك شيوه براي ابراز يا سركوب آن داشته باشيد و بيشتر وقت‌ها همان شيوه را انتخاب كنيد، در صورتي كه همسر يا خواهر و برادر شما، وقتي عصباني هستند شيوه ديگري را انتخاب مي‌كنند.

آنچه اهميت دارد اين است كه بدانيد با وجود اين‌كه تكرار يك رفتار تبديل به عادت مي‌شود، اما مي‌توان عادات‌ناپسند را نيز تغيير داد. وقتي خشم شما به هر دليلي برانگيخته مي‌شود، شما واكنش نشان مي‌دهيد. به نوع واكنش شما، عادت خشم گفته مي‌شود و اين عادت مختص خودتان است.

عادت شيوه بروز عصبانيت و تخليه شماست. در اين حالت، شما نسبت به يك موضوع خاص به سرعت واكنش نشان مي‌دهيد و به ديگران نشان مي‌دهيد كه احساس خوبي نداريد.ناديده گرفتن موضوع و سركوب خشم و عصبانيت يا در مواردي جايگزين كردن موضوع ديگري براي رد شدن از موضوع ناراحت‌كننده، از شيوه‌هاي ديگر بروز خشم است.

در اين موارد، افراد سعي مي‌كنند توجه خود را به موضوع ديگري معطوف كنند يا موضوع بحث را عوض كنند.

برخي افراد هنگام عصبانيت، فقط سكوت مي‌كنند و از انجام هرگونه واكنشي حتي حركت اعضاي بدن خودداري مي‌كنند كه البته اين حالت در آقايان بيشتر ديده مي‌شود.

از آنجايي كه ما در زندگي خانوادگي، شغلي يا تحصيلي خود با ديگران سر و كار داريم، نمي‌توانيم آنها و عادت‌هاي آنها را تغيير دهيم، زيرا تغيير عادات، بستگي مستقيم به اراده و انگيزه خود فرد دارد. اما مي‌توانيم واكنش‌ها و عادات خشم خود را در مورد مسائل تحريك‌كننده تغيير دهيم تا هم خودمان و هم اطرافيان راحت‌تر زندگي كنيم.

در اين راه، شما بايد در مواقعي كه عامل يا عواملي براي برانگيخته كردن شما وجود دارد مرتب به خود بگوييد: «من مي‌توانم» تا بتدريج بتوانيد عادت خشم خود را با شيوه بهتر و مناسب‌تري جايگزين كنيد.

شنبه 16 آبان 1388  منيع :  روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "