لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

10 توصيه براي پيشگيري از كمردرد

آيا هر چه تلاش كرده و روش‌هاي مختلف را آزمايش مي‌كنيد، اما هنوز هم كمر دردهاي شديد به كابوس شبانه شما مبدل شده است؟ خوب جاي نگراني نيست چون دكتر نورمن ماركوس ــ كارشناس سلامت دانشگاه نيويورك ــ در آمريكا در مقاله جديد خود راهي براي نجات شما از كمردردها ارائه كرده و به نتايج موفقيت آميزي دست يافته است.

دكتر ماركوس رييس بخش تحقيقات دردهاي ماهيچه‌اي در دانشكده پزشكي دانشگاه نيويورك در اين مقاله تحت عنوان «نشانه اوليه» مي‌نويسد، افرادي كه در جست‌وجوي مشاوره پزشكي هستند، بيش از هر چيز به دنبال راهي براي رهايي از كمردردهاي مزمن و آزار دهنده خود مي‌گردند.

همچنين بر اساس گزارش شبكه خبري سي بي اس، آمار انستيتوهاي ملي بهداشت در آمريكا نشان مي‌دهد كه از هر پنج آمريكايي چهار نفر در طول عمر خود دچار كمر دردهاي ناتوان كننده مي‌شوند، اما دكتر ماركوس در اين مقاله 10 نكته و توصيه‌ مهم براي پيشگيري از بروز اين قبيل دردها ارائه مي‌كند كه در اكثر موارد مفيد و رضايت بخش بوده‌اند.

وي خاطرنشان مي‌كند:

1- تختخواب موضوع مهمي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد، در اين خصوص توصيه مي‌شود كه در هنگام شب در جاي خود حركت داشته و چرخش و جابجايي داشته باشيد و اگر از تشك‌هاي بادي استفاده مي‌كنيد، آن را كنار بگذاريد.

2ــ اين موضوع كه در رختخواب و قبل از خواب رفتن چه كاري انجام مي‌دهيد، نيز حائز اهميت است. بهترين كار اين است كه از مطالعه كردن يا تماشاي تلويزيون در رختخواب پرهيز كنيد، چون در اين حالت ناچار هستيد سر خود را براي مشاهده بالا نگهداريد و بنابراين فشاري به ماهيچه‌هاي شما وارد مي‌شود كه ممكن است، باعث انقباض آنها و بروز درد در ناحيه گردن شود.


3ــ مدت طولاني در يكجا ننشينيد، به نظر مي‌رسد كه ماندن در يك وضعيت خاص به مدت طولاني روي ماهيچه‌هاي وضعي بدن فشار وارد مي‌كند،‌ بنابراين بايد مرتب وضعيت بدن خود را در هر حالتي كه هستيد، تغيير دهيد.

4 ــ پاهاي خود را روي هم بيندازيد، دكتر ماركوس توصيه مي‌كند؛ وقتي ناچار هستيد ساعات طولاني در يك مكان خاص بنشينيد، مانند نشستن در سالن تئاتر بهتر است كه به طور متناوب پاهاي خود را روي هم انداخته و آنها را در اين حالت تعويض كنيد، اين كار كمك مي‌كند كه كمر و ماهيچه‌هاي ران شما حركت كند.

5 ــ در اطراف منزل جاي مناسب براي لوازم خانگي پيدا كنيد. لوازم خانگي را كه به طور دائمي و منظم استفاده مي‌شوند بايد در قفسه‌ها و محل‌هايي بگذاريد كه به راحتي قابل دسترسي باشند؛ به طوري كه براي دست يافتن به آنها نيازي به خم شدن و حركات كششي زياد نداشته باشيد.

6 ــ مراقب باشيد كه كيف پول خود را كجا گذاشته‌ايد، اغلب مردان عادت دارند، كيف پلو خود را در جيب پشت شلوارشان مي‌گذارند و در همين وضعيت روي صندلي مي‌نشينند. دكتر ماركوس توصيه مي‌كند كه به طور كلي از نشستن با كيف در جيب پشتي خودداري كنيد، چون اين كار سبب بروز دردهاي مزمن در ناحيه پشت كمر مي‌شود.

7 ــ فقط يك «نه» بگوييد، از بلند كردن وزنه و اشياء سنگين خودداري كنيد، ماركوس تاكيد مي‌كند، اگر در اين شرايط قرار گرفتيد تقاضاي كمك كنيد، يا منتظر كمك بمانيد و يا براي كمك ديگران كرايه بدهيد، اما اگر هيچ كدام ميسر نشد، از اين كار كلا صرف نظر كنيد، يك «نه» بگوييد و برويد.

8 ــ وقتي به هر دليل واقعا ناچار مي‌شويد كه شي سنگيني را بلند كنيد با خم كردن زانوها و نشيمنگاه كاملا بنشينيد و در حين بلند كردن شي سنگين بايد آن را نزديك بدن خود قرار دهيد؛ به طوري كه ماهيچه‌هاي پا حداكثر فشار بار را تحمل كنند.


9 ــ قبل از پارو كردن برف بهتر است، يك پياده روي كوتاه داشته باشيد تا بدنتان گرم شود، همچنين با استفاده از يك وسيله برف روبي و پاروي كوچكتر مي‌توانيد در هر بار بلند كردن آن وزن كمتري را به كمر خود وارد كنيد.

10ــ نكته آخر فقط به زنان توصيه مي‌شود. زنان بايد پس از بارداري‌ حتما وزن خود را كاهش دهند و ماهيچه‌هاي وضعي و شكمي خود را قوي كنند، چون اين ماهيچه‌ها در دوران بارداري كشيده شده و ضعيف مي‌شوند.

علاوه بر تمام توصيه‌هاي بالا دكتر ماركوس همچنين تاكيد مي‌كند؛ در محل كار صفحه كليد رايانه‌ها نبايد روي ميزهاي بلند قرار بگيرد، بلكه بايد از ميزهايي براي قرار دادن صفحه كليد استفاده شود كه پايين‌تر از دستاي كارمندان باشد تا در ناحيه گردن، شانه‌ها و ماهيچه‌هاي پشت كشيدگي ايجاد نشود و از اين طريق از بروز درد در ناحيه پشت جلوگيري شود.

جمعه 8 آبان 1388  منيع :  ايسنا

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "