لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

آداب غذا خوردن

الف) به آرامي غذا بخوريد، کاملا غذا را بجويد تا به خوبي با بزاق آغشته شده و هضم آن آسان شود.
ب) غذا را بايد با توجه به جوانب رواني تغذيه اي و مطابق با ذائقه فردي تهيه کرد، به نحوي که اشتهاآور باشد.
ج) اگر بايد يک ماده غذايي خام مصرف شود (ميوه يا سبزي) بهتر است که از 2 نوع در نظر گرفته نشود. به همين ترتيب نبايد يک شيريني يا يک مخلوط از غلات را بعد از سيب زميني يا ماکاروني يا برنج مصرف کرد.
د) در يک وعده غذا، مواد غذايي مختلف را با هم مخلوط کرده يا يک سالاد مخلوط تهيه نماييد. در اين صورت بايد مقادير تمام موادغذايي دقيقا محاسبه شود حتي پنير يا تخم مرغي که در تهيه غذا بکار مي رود بايد در نظر گرفته شود.
ه) نوشيدن مايعات موجب رقيق شيره معده شده و در نتيجه حجم غذا طولاني مي شود. بنابراين همراه غذا نبايد بيش از يک تا دو ليوان مايعات نوشيد. اما در فاصله 2 غذا بايد حتما مايعات نوشيد تا نياز بدن به آب تامين شود. حدود 1/5 ليتر نوشيدني در طول روز بايد مصرف شود. (يک آشاميدني در محل تمرين همراه خود داشته باشيد)
و) غذا بايد در يک ساعت ثابت و در محيطي آرام صرف شود تا هضم آن راحت تر انجام گيرد.

همچنين توجه داشته باشيد که:

1) تفاوت بين گرسنگي و اشتها: گرسنگي يک پديده بيولوژيکي مخصوص است، تظاهرات بيولوژيکي آن در معده انعکاس مي يابد. برعکس اشتها ميل به خوردن است که در مغز وجود دارد. وقتي که اشتها شديد باشد بايد بطور جدي به آن توجه کرد و از نظر رواني تغذيه اي مورد بررسي قرار داد زيرا وقتي که به طور افراطي غذا خورده شود اختلالات گوارشي به همراه دارد.
2) پذيرش غذا: بستگي به عادات و ذائقه فردي دارد. بايد بتوانيم ماده غذايي که فرد دوست ندارد يا خوب تحمل نمي کند يا يک ماده غذايي ديگر که بهتر پذيرفته مي شود به شرط آنکه داراي ارزش تغذيه اي يکسان باشند جايگزين کنيم.
3) مقدار مصرف: رژيم غذايي ورزشکار برحسب نياز کمي و کيفي فرد تنظيم مي شود. با توجه به اهميت تعادل وزن مي توان اين مطلب را توجيه کرد. مثلا ميانگين نياز روزانه يک ورزشکار بين 3000 تا 3500 کيلوکالري است. اما بايد بدانيم که نياز افراد برحسب وضع جسماني متغير است و بعضي از افراد براي اينکه به حال تعادل درآيند بايد تا 5000 کيلو کالري يا بيشتر انرژي دريافت کنند. در صورتي که عده اي ديگر با 2500 کالري يا کمتر به حال تعادل مي رسند.

سه‌شنبه 5 آبان 1388  منيع :  روزنامه ابتکار

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "