لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

تفکرات مضر براي سلامتي

ويژگي هاي شخصيتي ما بسيار بيشتر از تعيين چرخه هاي اجتماعي در زندگي ما تاثيرگذار هستند. «استفن بويل»، محقق مرکز پزشکي دانشگاه «دوک» در کاروليناي شمالي در اين باره اظهار مي دارد: اين ايده که رفتار يا شخصيت مي تواند در بلند مدت روي سلامت انسان تاثير بگذارد موضوع تازه اي نيست اما در اين مقاله ميزان اين تاثيرگذاري مورد بررسي قرار گرفته است. محققان مي گويند; در حاليکه افراد عصبي زودتر تحليل مي روند و ممکن است جان خود را به خطر بيندازند، برخي از افراد نيز به دليل ويژگي هاي شخصيتي خاص خود ممکن است بيشتر عمر کنند. در اين تحقيق، پژوهشگران 7 نوع تفکر را عنوان کرده اند که سلامت فرد را به خطر مي اندازند و بر جسم انسان تاثيرات نامطلوبي بر جاي مي گذارند که عبارتند از:

1) استرس: تحقيقات نشان مي دهد استرس و نگراني در طولاني مدت مي تواند کشنده باشد; بويژه استرس هاي محل کار که احتمال ابتلا به بيماري هاي قلبي، آنفلوانزا، سندرم متابوليک و افزايش فشار خون را تشديد مي کند.

2) غصه و تقدير: اندوهگين بودن، نه تنها از نظر اجتماعي مضر است بلکه تاثيرجسمي نامطلوبي نيز دارد. مطالعات نشان مي دهد افراد مبتلا به بيماري هاي عروقي اگر اندوهگين و غصه دار باشند زودتر مي ميرند. محققان مي گويند نوع شخصيت روي سيستم ايمني بدن و همچنين سيستم واکنش به استرس در انسان تاثير مي گذارد.

3) اضطراب: بر اساس يافته هاي علمي، ميزان ابتلا به زوال عقل و آلزايمر در افرادي که کمتر مضطرب مي شوند، پايين تر است. تحقيقات نشان داده است خطر ابتلا به زوال عقل در سالمنداني که آرام هستند،50درصد کاهش مي يابد.

4) فقدان خويشتنداري: آيا وقت ملاقات تان دير شده و يا نمي توانيد کارهايتان را منظم کنيد و به اين خاطر کنترل خود را از دست داده ايد؟ پس بدانيد که اين عدم خويشتنداري مي تواند به سلامت شما آسيب برساند. محققان مي گويند انسان هاي خوددار نسبت به ديگران عمر طولاني تري دارند.

5) دلواپسي: افراد به شدت عصبي که دائما نگران و مضطرب و مستعد ابتلا به افسردگي هستند بطور متوسط زودتر مي ميرند. بعلاوه، اين افراد اغلب بيشتر سيگار مي کشند به اميد اين که سيگار اضطراب آنها را کاهش دهد اما متاسفانه با اين کار عمر خود را کوتاه مي کنند.
6) بي هدفي در زندگي: اگر احساس مي کنيد در زندگي خود هدفي نداريد بايد بدانيد که زمان سکونت تان بر روي کره زمين يا بعبارتي عمرتان کوتاه خواهد شد. پژوهش ها نشان مي دهد کسانيکه اهداف بالايي در زندگي دارند به زوال عقل مبتلا نمي شوند و ديرترهم مي ميرند.

7) بدبيني: بدبيني و بدگماني نسبت به ديگران يک ويژگي شخصيتي است که به گفته دانشمندان به خصومت و دشمني بازمي گردد و خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي را افزايش مي دهد. اين افراد اغلب در رفتار مردم انگيزش هاي خصمانه پيدا مي کنند. دکتر «بويل» در مطالعات خود نشان داده افراد بدبين 25درصد بيش از ديگران در معرض ابتلا به بيماري هاي قلبي هستند و به مراتب استرس بيشتري را در طول زندگي تجربه مي کنند. اگر شما هم صادقانه تصور مي کنيد که هرکدام از اين مشکلات را داريد، از همين امروز بخاطر سلامت خودتان هم که شده براي رفع آن تلاش کنيد.

سه‌شنبه 28 مهر 1388  منيع :  روزنامه ابتکار

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "