لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

چرا گوش‌ها وزوز مي کنند؟

«وزوز» (Tinnitus ) يک اصطلاح پزشکي به معناي «زنگ زدن» است که مربوط به احساس انواع مختلفي از صداها در گوش يا سر مي باشد. «وزوز» پديده شايعي است، بررسي ها نشان مي دهد که از هر 5 بزرگسال، 4 نفر وزوز را تجربه کرده است. «وزوز» ندرتا يک شکايت منفرد است و غالبا همراه با افت شنوايي، گيجي و حساسيت فوق العاده به سروصدا مي باشد.

علل وزوز گوش ها
«وزوز» مي تواند در اثر وقوع اصوات ناگهاني شديد (مانند شليک گلوله وترقه)، قرارگيري طولاني مدت در معرض اصوات (موزيک با صداي بلند، سروصداي ناشي از آلات در محيط کار، ترافيک مستمر) و همچنين به همراه دسته اي از بيماري هاي گوش خارجي، مياني، داخلي وعصب گوش باشد. در اکثر اوقات وزوز به دليل آسيب به سلول هاي موئي و افزايش فعاليت آنها در حلزون (گوش داخلي) بوجود مي آيد. وجود وزوز در غالب موارد نشانه يک بيماري خطر ناک نيست.

اقدامات درماني وتوانبخشي
قدم اول مراجعه به پزشک گوش و حلق و بيني مي باشد. توصيف شما از وزوزتان، اطلاعات با ارزشي را در اختيار پزشک قرار بدهد. پزشک متخصص پس از معاينه کامل در صورت نياز شما را به شنوايي شناس (اديو لوژيست) ارجاع مي دهد. اديولوژيست ضمن انجام آزمايش شنوايي، وزوز گوش شما را (از نظر شدت، فرکانس، کيفيت) قرار مي دهد. تيمي متشکل از پزشک خانواده، متخصص گوش و حلق و بيني، شنوايي شناس، فيزيوتراپيست روان شناس برنامه درماني را به عهده دارند. روش هاي درماني عبارتند از:

1) استفاه از دارو
2) استفاده از وسايل پوششگر و سمعک
3) مشاوره و روان درماني

لازم به ذکر است يک روش واحد براي تمام مبتلايان به وزوز توصيه نمي شود. اگر روش خاصي موفقيت آميز نبود درمان ديگري را بکار مي گيرند. مشارکت در اين برنامه مستلزم بردباري است. در طول مدت اجراي برنامه توانبخشي نبايد فراموش کنيد که مهمترين هدف، حذف وزوز نيست بلکه هدف رفاه نسبي شماست.

استفاده از دارو
در برخي موارد دارو توسط پزشک گوش و حلق و بيني متناسب با بيماري تجويز مي گردد. آمار نشان مي دهد که گروهي از افراد به دارو درماني پاسخ مثبت داده اند.

استفاده از سمعک يا وسايل پوششگر
براي گروهي از افراد که به همراه وزوز کم شنوايي نياز دارند استفاده از سمعک بهترين وسيله براي پوشش صداي وزوز است و نسبت به دستگاه هاي مولد نويز و پوششگر ارجحيت دارد. براي آن دسته از افراد که امکان استفاده از سمعک وجود ندارد و يا کم شنوايي آنها در حدي نيست که لازم باشد از سمعک استفاده کنند از وسايل پوششگر و مولد نويز استفاده مي شود. تجويز سمعک و وسايل پوششگر توسط شنوايي شناس و متناسب با ويژگيهاي فردي هر بيمار تنظيم مي شود. وسايل پوششگر شبيه به سمعک هستند و اصوات خاصي را توليد مي کنند تا فرد با وزوز خود سازگار شود. هر چه اين وسايل مدت زمان بيشتري مورد استفاده قرار گيرند فرد رضايت بيشتري را کسب مي کند. نويز توليد شده از اين تجهيزات به قدري عالي است که هيچگونه احساس ناراحتي براي فرد ايجاد نمي کند.

مشاوره و روان درماني
«وزوز» باعث توليد احساس رنجش، اضطراب و يا استرس، انزوا، خستگي و بي خوابي مي شود و اين عوامل نيز به نوبه خود باعث توجه بيشتر فرد به وزوز مي گردد. مشاوره و روان درماني کمک موثري در جهت آرامش فرد مي شود. بهبود سبک زندگي، فعاليت بدني مناسب، مبارزه با افسردگي، خواب مناسب و آرامش تاثير زيادي بر روي وزوز دارند.

چند توصيه
- تا حد امکان اطلاعات بيشتري را در مورد وزوز خود بدست آوريد. اين اطلاعات شما را از نگراني و ترس ناشي از عدم آگاهي رها مي کنند.
- عواملي که باعث وخامت وزوز مي شوند را شناسايي و کنترل کنيد در مواقع بروز استرس شديد، وزوز افزايش مي يابد. استرس ها و نگراني ها باعث بروز وزوز نمي گردند اما تاثيرات آن را تشديد مي کنند. تمرين کنيد از استرس هاي غير ضروري اجتناب ورزيد.
- هر آنچه که باعث خوشنودي و رضايت شما شود مي تواند وزوز را کنترل کند.
- هر گاه وزوز به هر نحو اهميت خود را از دست دهد، در اين صورت فرد مي تواند وزوز خود را ناديده بگيرد. براي نمونه ما بطور طبيعي سر و صداي ناشي از يخچال منزل خود را در آشپزخانه نمي شنويم در حالي که آن صدا معمولا هميشه وجود دارد. اين پديده بدان علت است که مغز ما آن صدا را مهم تلقي نکرده است.
- از قرار گرفتن در محيط هاي ساکت دوري کنيد.
- وزوز مي تواند هر روز و حتي در هر ساعت تغيير کند. اصوات جديدي مي توانند ظاهر شده و شنيده شوند و يا اصوات قبلي تغيير کند. حتي اگر وزوز را بلند تر از قبل درک مي کنيد جاي نگراني نيست.
- بسياري از افراد از اينکه ممکن است وزوزشان يشتر غير قابل تحمل شود ترس دارد هر چند آمار نشان مي دهد که در ارزيابي هاي بعدي، هيچگونه افزايش در بلندي وزوز ديده نشده است.
- اگر توجه خود را به کارهاي ديگر معطوف کنيد، ديگر وزوز شما قابل درک نخواهد بود.
- از مصرف زياد چاي، قهوه، نوشابه، مشروبات الکلي، سيگار و دخانيات پرهيز نماييد.
- به هنگام خواب موزيک ملايم گوش دهيد.
- گوش دادن به صداي پمپ آکواريوم، فن، پنکه، دستگاه بخورو همچنين نوار کاست يا CD حاوي اصوات طبيعي (امواج دريا، باران، رودخانه و...) در پوشش وزوز بسيار موثر هستند.

دوشنبه 13 مهر 1388  منيع :  روزنامه ابتکار

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "