لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

نکاتي براي پوست‌هاي چرب

شايد فکر کنيد بعد از گذراندن دوران نوجواني از شر پوست پر از جوش و چربي خلاص شده ايد، اما نوجواني تنها دوراني نيست که مجبوريد با مشکلات پوستي دست و پنجه نرم کنيد، خبرهاي خوبي برايتان دارم و آن اينست که شما مي توانيد اين مشکلات را تحت کنترل خود درآوريد. تنها کمي آگاهي، کمي تلاش و يک پاک کننده مناسب مي خواهد.
- علت چربي پوست: دقيقا قبل از يک قرار ملاقات مهم و يا يک مهماني مي بينيد جوشي در صورتتان خودنمايي مي کند و يا پوستتان چرب و صيقلي شده; با خودتان فکر مي کنيد آيا اين ها بخاطر شکلات و يا چيپسي است که خورده ام؟ درست است که عادات غذايي تاثير زيادي روي ترشح غدد چربي دارند، اما توارث، ميزان ترشح هورمون ها، بارداري و لوازم آرايش نيز اين مشکلات را تشديد مي کنند. مشکلات پوست چرب در دوران نوجواني شروع مي شوند. ميزان ترشح هورمون ها در اين دوران از زندگي داراي نوسان هستند و پوست شما نيز به اين تغييرات واکنش نشان مي دهند. غدد چربي که چربي پوست شما را توليد مي کنند، نامنظم شده و چربي بيشتري توليد مي کنند. اين غدد در نواحي وسيعي توليد چربي مي کنند و و در نواحي ديگر اصلا وجود ندارند. اغلب، اين غدد زماني که خانمي باردار است شروع به توليد چربي فراواني مي کنند، که باعث مي شود مشکلات پوستي زيادي براي خانم هاي باردار بوجود بيايد، منافذ پوستي در اين خانم ها باز شده و پوست صيقلي مي شود که جوش هاي چرکي زيادي در پوست بوجود مي آورند. همچنين لوازم آرايش هم منافذ پوستي را مسدود کرده و به مشکلات پوستي دامن مي زنند. شايد لوازم آرايش يک مشکل پوستي را با مواد خود بپوشانند، اما در بلند مدت باعث مي شود تا پوست چرب تر و داراي مشکلات بيشتري شود. اگر داراي پوستي چرب هستيد بايد به دنبال محصولاتي باشيد که مخصوص پوست هاي چرب است. اين لوازم آرايش منافذ پوستي شما را نمي بندند يا حداقل مشکلات شما را بيشتر نمي کنند. شايد لازم باشد که محصولات مختلفي را امتحان کنيد تا ببينيد کدام يک براي شما مناسب تر است.

بايدها
- روش زندگي تان را تصحيح کنيد و يک روش سالم را انتخاب کنيد. براي داشتن يک پوست سالم و زيبا بايد تغييرات بزرگي در زندگي تان ايجاد کنيد. پوست شما به خوبي عادات غذايي شما را نشان مي دهد.
- آرامش خود را حفظ کنيد و استرس باعث افزايش ترشح هورمون هاي شما مي شود.
- يک پاک کننده ملايم و مناسب انتخاب کنيد و از آن 2 بار در روز استفاده کنيد. يک بار صبح ها و يک بار قبل از خواب. نبايد ساعت به ساعت صورت تان را بشوييد، چون پوست شما را خشک مي کند.
- هر وقت يک فعاليت ورزشي انجام داديد، قبل از اينکه منافذ پوستي تان که در اثر تعرق باز شده بسته شوند صورت تان را بشوييد.
- در انتخاب لوازم آرايش تان دقت کنيد و وقتي برچسب شان را مي خوانيد، به دنبال محصولاتي باشيد که عاري از چربي باشند.

نبايدها
- صورت تان را کيسه نکشيد، زيرا بسياري از افرادي که پوست چرب دارند فکر مي کنند بايد محکم صورتشان را بشويند تا کاملا تميز شود. پوست شما نازک و حساس است. پس به دقت با آن رفتار کنيد.
- جوش ها و کورک هاي پوست تان را فشار ندهيد و آنها را نترکانيد. مطمئن باشيد اگر اين کار را بکنيد جاي آن براي هميشه روي صورتتان مي ماند.
- زير نور آفتاب مستقيم قرار نگيريد، زيرا پوست شما ممکن است بعد از آفتاب گرفتن بهتر به نظر برسد، اما در اين کار افراط نکنيد. آفتاب مي تواند آسيب هاي جدي به پوست شما وارد کند و يا حتي منجر به سرطان شود.
- از پاک کننده هاي قوي براي پوست تان استفاده نکنيد و اين پاک کننده ها پوست شما را خشک مي کند، و فقط غدد ترشح کننده شما را تحريک مي کند تا چربي بيشتري توليد کنند.

پنجشنبه 19 شهريور 1388  منيع :  روزنامه ابتکار

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "