لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

ايران و ايراني از نگاه بيگانگان

نه تنها تاريخ آسيا بلکه تاريخ جهان تاريک خواهد بود اگر موضوع اصل قدرت ايران روشن نشود. (هردوت)

- ايرانيان تازگي را دوست داشتند و دنبال آن مي رفتند، چه در افکار چه در اخلاق چه در آدات. به عقيده من ايرانيان از نوعي ميهن پرستي جاودانه برخوردار هستند. يکديگر را در داخل کشور دوست دارند. کشور را در وجود خود مجسم مي بينند، اما با بي تفاوتي شاهد گذار حکومت هاي گوناگون از فراز سر خود هستند. بي آنکه فريفته هيچ يک بشوند. از اين نظر به کلي از ميهن پرستي سياسي عاري اند. سلطنت ها و فتوحات و تسخير سرزمين ها به تدريج قدرت خودشان را از دست مي دهند و از بين مي برند بي آنکه به شخصيت ايراني لطمه زده باشد. از روي کمال و صحت مي توان ثابت نمود که اين ملت ايران داراي همان اسمي است که از قرون بيشمار قبل از آنکه دنيا شروع شود بوده است. اسمي که «آيريان» يا «آريان» است. (تاريخ ايران- کنت دوگوبينو)

- مقدونيه اسکندر از بين رفت، تقريبا بدون آنکه اثري از آن باقي باشد. قبرهاي فرمانروايان مقدوني هرگز پيدا نشد. هيچ چيز از اسکندريه اوليه به جا نمانده، اما تخت جمشيد تا به امروز برپاست و کاخ هاي داريوش و خشايار شاه هنوز بر بالاي جلگه باعث حيرت مسافران است. (اومستد)

- ايران را در مفهوم حقيقي باستاني اش به خوبي ممکن است يک لوح فرهنگي بخوانيم. از قديمي ترين ايام (لااقل از زمان سومر) و از دورترين حدود (مصر، يونان، هند و...) به ندرت ممکن بود خوابي يا خيالي يا مذهب و آرزويي باشد که عاقبت در فرهنگ حل نشده يا در آن معلق نمانده باشد. (دارمستتر)

- اسکندر يونان را ايراني کرد، او ايران را يوناني نساخت. حال ديگر يونان و جهان از جريان شرقي لبريز شد. (افلاطون)

- تو اي يوناني اگر بخواهي نياکان خود را در برابر اردشير پسر خشايار نمايش دهي، انديشه کن که چگونه خود را آلت استهزاي او خواهي کرد. پس بر حذر باش که از نظر اصل و نسب پست تر از آنان خواهيم بود. (رزالي مورتن)

- حتي در خرابي تخت جمشيد امروز خيره کننده ترين مناظر است. (هانري دومونتر)

- من نمي توانم حتي يک لحظه از زندگي شاعرانه ام رادر نظر بگيرم که تا اندازه اي به نبوغ شاعران ايراني مديون نباشد. (افلاطون)

- واقعيت اينست که در زمان کوروش ايرانيان حد وسط را ميان آزادگي و بندگي را گرفته بودند آغاز کردند به اينکه آزاد باشند براي اينکه بتوانند بر تعدادي از خلق هاي ديگر سروري کنند. ايرانيان سروراني بودند که به ملت هايي که به اطاعت آنان درمي آمدند آزادي مي بخشيدند و آنان را به درجه اي که شايسته آنان بود ارتقا» مي دادند. (آرتور پوپ)

- ايرانيان از هر حيث خود را بهتر از همه ملل مي پنداشتند. هرگز يک پارسي از خداي خود نيکي ها را براي شخص خود تقاضا نمي کند. بلکه او تقاضاي سعادت براي تمام ملت پارس مي کند و خود را مشمول اين دعاي عمومي مي داند. (رنه گروسه)

- در هر يک از جبهه هايي که ايراني ها با مليت ديگري مبارزه مي کردند برتري ايرانيان به ثبوت مي رسيد. غيرممکن است که اين حقيقت را انکار کنيم که اين آئين زرتشتي تا چه اندازه جلوتر از معنويت يونان يا کتاب مقدس بوده است. نژاد ايراني با خصال انياني و شم سازماندهي از برکت صلح ثمربخش که ميان ملل متنوعه بوجود آورد نژاد نخبه و امپراتورساز آسيا به شمار مي رود. (پروفسور ايليف)

- از خصائص آريائيان ايران; مردانگي و بي پيرايگي است. (مونتسکيو)

- روح ايران همانطور که از هنرهاي اين مردم مشهود است در ادبيات اين قوم نيز زنده و پايدارمانده است. (چرزيگوفسکي)

پنجشنبه 19 شهريور 1388  منيع :  روزنامه ابتکار

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "