لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

مواد لازم براي سلامت موهاي شما

زماني که صحبت از سلامت گيسوان شما مي شود، تنها آنچه مي توان بصورت موضعي مصرف کرد تا کيفيت مو را بهتر نمود مطرح نيست بلکه نوع رژيم غذايي شما نيز در اين زمينه نقش موثري بازي مي کند. پس تنها به شامپو و ساير مواد آرايشي و بهداشتي توجه نکنيد، بلکه حفظ پاکيزگي مو و تغذيه مناسب آن نيز لازم است. به نوشته سلامت نيوز; موي هر فرد ماهيانه 1/4 تا 1/2 اينچ رشد مي کند و اساس و پايه موي جديد و نو، پوست و يا رشد ناخن ها منوط به تغذيه شما است. اگر تغذيه شما سالم باشد سلول هاي سالم و قوي تري در سراسر بدن توليد خواهد شد. رژيم غذايي سرشار از پروتئين ها و آهن مي تواند کيفيت مو را به طور بارزي تحت تاثير قرار دهد. همچنين توجه به بعضي از مکمل ها لازم است، مکمل هايي که اغلب با تبليغ پرپشت کردن مو وارد بازار شده ولي نتيجه عکس دارد. اگرچه ممکن است بعضي از اين مکمل ها واقعا نتيجه بخش باشد اما چه بهتر که به مدد تغذيه صحيح به هدف خود برسيم. در موارد نادري ملاحظه شده که مصرف بيش از اندازه مکمل ويتامين A منجر به ريزش مو شده است. اما مواد لازم براي سلامت مو عبارتند از:

1) ماهي سالمون: اين غذاي دريايي سرشار از اسيدچرب امگا3، پروتئين، ويتامين B12 و آهن است. اسيدچرب امگا3 براي سلامت پوست سر مفيد و ضروري است و کمبود آن موجب خشکي پوست سر و ريزش مو مي شود. مصرف روزانه 1 تا 2 قاشق غذاخوري روغن بزرک نيز حاوي مقدار قابل توجهي اسيدچرب امگا3 مي باشد.
2) سبزيجات سبز تيره: اسفناج، بروکلي و چغندر برگي سرشار از ويتامين A و C هستند که بدن به منظور ساختن چربي پوست به آن نياز دارد و سلامت مو را تضمين مي کند. بعلاوه سبزيجات سبز تيره سرشار از آهن و کلسيم است.
3) لوبيا، عدس، نخود: اين حبوبات نقش حياتي براي سلامت مو دارد. آنها نه تنها سرشار از پروتئين هستند بلکه آهن، روي و بيوتين نيز در آنها يافت مي شود. که تمامي اين مواد براي سلامت مو مفيد است.
4) آجيل يا مغز گياهان: اين دسته از مواد غذايي براي پرپشت شدن و درخشندگي مو لازم است. اين مواد سرشار از سلنيوم است که براي سلامت پوست سر مفيد است. مغز گردو حاوي اسيد آلفا لينولنيک (نوعي اسيدچرب امگا3) است که حالت مو را ارتقا مي بخشد. اين مواد همچنين سرشار از روي است. گفته مي شود که کمبود روي در رژيم غذايي منجر به ريزش مو مي شود.
5) گوشت مرغ و بوقلمون: اين مواد سرشار از پروتئين است که به طبع سلامت مو را تضمين مي کند. کمبود پروتئين موجب شکنندگي و کم پشتي مو مي شود و کمبود شديد آن نتيجه اي جز ريزش مو و تغيير رنگ آن ندارد. اين مواد همچنين حاوي آهن مي باشد.
6) تخم مرغ: اين دسته مواد نيز سرشار پروتئين مي باشد. همچنين بيوتين و ويتامين B12 نيز در آن به مقدار فراوان يافت مي شود.
7) غلات سبوس دار: اين مواد سرشار از آهن، روي و ويتامين هاي گروه B مي باشد. اين مواد همچنين انرژي را ارتقا» مي بخشد، بنابراين خوراک خوبي بخصوص در بعدازظهر است.
8) صدف خوراکي: اين غذاي دريايي سرشار از آنتي اکسيدان روي مي باشد که براي سلامت مو مفيد است. اما اگر تمايلي به اين خوراک نداريد مي توانيد گوشت گاو و بره را جايگزين کنيد.
9) محصولات لبني کم چرب: ايندسته از مواد، بخصوص ماست و شير کم چرب سرشار از کلسيم است که ماده معدني حياتي براي رشد مو مي باشد.
10) هويج: هويج بهترين منبع ويتامين A مي باشد که براي سلامت پوست سر و قدرت بينايي مفيد است.

نکته آخر: با تمام اين تعاريف مي توان گفت که آميزه اي از مواد غذايي ذکر شده در رژيم غذايي روزانه بايد گنجانده شود تا سلامت و زيبايي مو حفظ شود.

پنجشنبه 19 شهريور 1388  منيع :  روزنامه ابتکار

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "