لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

پيشگيري از بيماري‌هاي ناشي از شنا

در گرماي فصل تابستان به جرات مي شود گفت که کمتر کسي را مي توان بيابي کرد که پيشنهاد رفتن به يک استخر (مخصوصا استخر روباز) را رد کند و البته چناچه عده بسيار کمي هم پيدا شوند که دست رد به چنين پيشنهادي بزنند، حتما دليل قانع کننده اي براي خود دارند. در هنگام شنا کردن، بدن با آب در تماس است و بنابر اين در معرض آلودگي نيز مي باشد. آلودگي ممکن است در اثر تماس آب با محيط، مانند هوا، باد، باران و يا بوسيله شناگران ايجاد شود. در رودخانه ها، درياچه ها و دريا نيز ممکن است آب آلوده باشد. فاضلاب، فضولات حيواني، زباله ها و مواد شيميايي و صنعتي ممکن است در اين آب ها وجود داشته باشند. در چند سال گذشته ميزان بيماري هاي عفوني در استخرها افزايش داشته است و متاسفانه جلوگيري از ورود باکتري ها و ويروس ها به استخر امکانپذير نيست، مخصوصا در استخرهايي که تعداد زيادي شناگر دارد، ميزان آلودگي ها بيشتر نيز مي باشد.

اجتناب افراد بيمار از شنا کردن
افراد بيمار يا کسانيکه در حال بهبودي هستند، بايد از شنا کردن اجتناب کنند. اما متاسفانه بعضي از افراد چنين کاري نمي کنند. البته افراد سالم نيز آب را آلوده مي کنند. قسمت هاي تحتاني تنه در هر فردي، حاوي مقادير کمي از مواد مدفوعي است که در تماس با آب، وارد آب مي شود. به همين دليل افراد بايد پيش از ورود به آب، اين قسمت ها را با آب و صابون به خوبي بشويند. بيماري هايي که از طريق آب آلوده استخر منتقل مي شوند، عبارتند از: اسهال، اسهال خوني، وبا، تيفوئيد، هپاتيتA، ژيارديا، کريپتوسپوريديوم، سالمونلا، شيگلا، عفونت ها و التهاب پوست و چشم و گوش، بيماري هاي تنفسي و... . همچنين عوامل بيماري زا از طريق بلع آب، تماس با چشم، بيني، دستگاه تنفسي و... ممکن است وارد شوند. اسهال يکي از بيماري هايي است که ابتلا به آن در حال افزايش است. در اثر بلع آب، انواع بيماري هاي اسهالي ممکن است روي دهند. شناگران نسبت به کسانيکه شنا نمي کنند بيشتر دچار عفونت هاي چشم، گوش و پوست مي شوند. علت اين رويداد بالا بودن ميزان باکتري ها و ويروس ها در استخر است.

آيا کلر عوامل بيماري زا را از بين نمي برد؟
اگرچه کلر بسياري از عوامل بيماري زا را از بين مي برد اما اين کار به زمان نياز دارد. عواملي هستند که حتي تا چند روز زنده مي مانند. برخي از ويروس ها و باکتري ها مي توانند در مقابل کلر مقاومت کنند. براي از بين رفتن برخي ديگر نيز مدت زمان زيادي مورد نياز است. به همين دليل تمايل به ضدعفوني کننده هاي جايگزين کلر که اثر بيشتر و سريع تري داشته باشند روبه افزايش است. اين ها نشان مي دهند که بدون کمک شما در رعايت برخي نکات، بيماري ها مي توانند منتشر شوند.

رفتارهاي سالم در شنا
براي جلوگيري از بيماري، رفتارهاي سالم در شنا براي سلامت شما و افراد ديگر لازم است. عموما تصور مي شود که بالا بودن دماي آب ممکن است برخي عوامل بيماريزا را از بين ببرد. اما در دماي بالا، کلر موجود در آب سريع تر از بين مي رود و بي اثر مي شود. در استخر هاي روباز بعلت اشعه فرابنفش و گرما و در استخرهاي سرپوشيده بعلت آلودگي بالا و تعداد زياد شناگران ميزان موثر کلر به سرعت پايين مي آيد.

چرا از کلر بيشتري استفاده نمي شود؟
بسياري از استخرها به دليل پيشگيري از بيماري، از کلر زيادي استفاده مي کنند. اما اين مسئله نيز خطراتي براي سلامتي ايجاد مي کند و به هر قيمتي بايد از آن اجتناب شود. مواد ضدعفوني کننده معدني نيز هستند که مي توانند ميزان کلر مصرفي را تا 75درصد کاهش دهند و محيط سالم تري فراهم کنند. ضدعفوني موثر مي تواند باکتري هاي مضر، ويروس ها و جلبک ها را از بين ببرد. عناصري مانند مس و نقره نيز مي توانند بعنوان عوامل ضدباکتري و ضدويروسي عمل کنند. تنفس بخارات مربوط به کلر و مواد ضدعفوني کننده نيز، مي تواند منجر به بروز تنگي نفس يا آسم شناگران مخصوصا در کودکان خردسال شود. در مواردي از مواد ضدعفوني کننده مناسب استفاده نمي شود. حتي ممکن است برخي از اين بخارات، مشکلات کليوي، کبدي، سيستم عصبي مرکزي ايجاد کنند و حتي در مواردي احتمال ابتلا به سرطان را افزايش دهند. جذب نسبي کلر از پوست، تحريک و سوزش چشم و بيني، مشکلات معده و کم خوني ممکن است در اثر وجود Cl2 ، ClO2 يا کلرامين روي دهد.

پيشگيري از بيماري در شناگران
احتمال ابتلا به اسهال با شنا در آبي که به خوبي ضدعفوني و نگهداري مي شود، کم است. در بيشتر موارد علت بيماري اينست که افراد، آب را بعنوان منبع احتمالي بيماري به حساب نمي آورند. اگر افراد به اين موضوع واقف باشند بيشتر مراقب خواهند بود. براي لذت بردن از شنا و پيشگيري از ابتلا به بيماري موارد زير را انجام دهيد:

- قبل از ورود به آب کاملا پوست بدن را پاک کنيد و بشوئيد.
- اگر مبتلا به اسهال هستيد حتي اگر در حال حاضر مشکلي نداريد به هيچ وجه وارد آب نشويد.
- تا حد امکان از ورود آب به منافذ بدن و به خصوص از بلعيدن آب خودداري کنيد. همواره بخاطر داشته باشيد که اين آب چقدر مي تواند آلوده باشد و کلر همه عوامل بيماري زا را نمي کشد.
- بعد از اجابت مزاج و پيش از ورود به آب استخر، دست ها و قسمت تحتاني بدن را به خوبي با آب و صابون بشوييد.
- در صورتي که رفتارهاي غيربهداشتي، مواد آلوده يا مواد دفعي در آب مشاهده کرديد از آب خارج شده و به مراقبان استخر اطلاع دهيد.
- در صورت وجود رفتارهاي ناسالم، نيمکت ها و صندلي ها و اطراف استخر نيز ممکن است بسيار آلوده باشند. چنين مواردي رانيز اطلاع دهيد.
- از مواد آرايشي استفاده نکنيد، چون علاوه بر آلوده کردن آب، واکنش يونهاي کلر و ترکيبات ضدعفوني کننده با ترکيبات مختلف آرايشي موجب آسيب به پوست شما مي شود.
- بعد از اتمام شنا و دوش گرفتن از نرم کننده مناسب و ضدآفتاب ها استفاده کنيد و موها را با شامپوي مناسب و يا نرم کننده به خوبي شستشو دهيد.
توصيه هايي به والدين
- پيش از شنا و نيز هرچند وقت يکبار در طي شنا کردن کودک را به دستشويي ببريد.
- در صورتي که لباس کودک آلوده شد از تعويض لباس و شستشو در نزديکي آب اکيدا خودداري کنيد.
- پيش از شنا پوست و خصوصا قسمت هايي تحتاني بدن کودک را به خوبي با آب و صابون بشوييد.
- هميشه از کودک، مقابل چشمان خود، مراقبت کنيد. بخاطر داشته باشيد که کودکان ممکن است بدون هيچ سر و صدايي غرق شوند.
- به کودک اجازه جويدن آدامس يا خوردن خوراکي را ندهيد. مصرف خوراکي هنگام شنا يا بازي ممکن است منجر به خفگي گردد.

پنجشنبه 19 شهريور 1388  منيع :  روزنامه ابتکار

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "