لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

حقايقي باورنکردني درباره «قلب

آيا تاکنون به اين موضوع انديشيده ايد که وراي تپش هاي متمادي قلب،که نشانه حيات و زندگي هر يک از ما مي باشد، چه حقايق شگفت انگيز و جالبي نهفته است؟ در دانستني هاي امروز به چند مورد از اين حقايق تقريبا باور نکردني ولي وافعي، اشاره مي کنيم:

نحوه عملکرد قلب انسان
هر روز قلب شما در حدود 100 هزار مرتبه مي تپد و به اين ترتيب 2 هزار گالن «خون» در تمام نقاط بدن توزيع مي شود. مي توان گفت که قلب مسئوليت ايجاد جريان خون در حدود 64 کيلومتر رگ هاي خوني را به عهده دارد تا از اين طريق ارگان ها و بافت هاي بدن را تغذيه شوند. هر نوع آسيب به قلب يا دريچه هاي آن باعث کاهش قدرت پمپاژ قلب، افزايش فشار و عملکرد آن براي تامين نيازهاي بدن مي شود. با اين وصف مي توان گفت که تنها راه حفظ سلامت قلب، حفظ سلامت تمام ارگان ها است که از طريق تغذيه سالم، وعده هاي غذايي متعادل و انجام تمرينات بدني منظم حاصل مي شود.
تفاوت علائم حمله قلبي در زنان و مردان
زمانيکه صحبت از قلب مي شود نمي توان گفت که زنان و مردان از اين حيث در تساوي بسر مي برند. براي مثال وزن قلب مردان 283 گرم است در حاليکه اين مقدار براي زنان 226 گرم مي باشد. نه تنها از نظر اندازه، قلب زنان و مردان متفاوت مي باشد، بلکه علائم وجود مشکلات قلبي زنان نسبت به مردان ناشناخته تر و نامحسوس تر است. اغلب زنان در هنگام بروز حملات قلبي دچار علائمي نظير; تهوع، سو»هاضمه و درد شانه مي شوند. يعني مي توان گفت که لزوما درد قفسه سينه تنها علامت بروز حمله قلبي نيست. بيماري قلبي بزرگترين عامل مرگ و مير زنان و مردان مي باشد و هر دو جنس بايد توصيه هاي زير را جدي بگيرند:

- عدم استعال دخانيات
- کنترل فشار خون و کلسترول
- توجه به علائم ناشي از بروز مشکلات قلبي

«خنده» بهترين دارو براي قلب
خنده از ته دل باعث افزايش جريان خون به مقدار 20درصد به تمام نقاط بدن مي شود، به همين خاطر است که مي گويند «خنده» بهترين پادزهر در مقابل استرس مي باشد.در هنگام خنده ديواره رگ هاي خوني به حالت اتساع و استراحت در مي آيد.

«صبح» براي قلب يک زمان مسحورکننده است
احتمال بروز حملات قلبي در صبح بيشتر از ساير زمان ها در طول روز است. از مدت هاي دور پزشکان مي دانستند که صبح هنگام، زمان ابتدايي حمله قلبي است. اين زمان را زمان مسحورکننده مي نامند. زيرا سطح هورمون استرس(کورتيزول) در ابتداي روز در حداکثر ميزان خود است. در اين وضعيت پلاک هاي کلسترول که در ديواره عروق جاي گرفته از محل خود جدا شده و باعث بلوک شدن مسير جريان خون به قلب مي شود. افزايش فشارخون و عملکرد قلب در نتيجه کارهاي روزمره آخر هفته، قلب را آماده حمله در اوايل هفته مي کند و به همين خاطر کاهش استرس در اين راستا بسيار مفيد است. روش هايي مثل; يوگا، مديتيشن، ورزش، خنده و بودن در کنار ساير افراد خانواده همگي مي تواند به کاهش استرس منجر شود.

نقش آميزش جنسي در سلامت قلب
زندگي زناشويي فعال و پرشور احتمال مرگ ناشي از حملات و بيماري هاي قلبي در مردان را به نصف کاهش مي دهد. اين نوع تاثير در زنان ناشناخته است، اما بطور کلي مي توان گفت که داشتن شور جنسي و ارتباط زناشويي سرشار از عشق براي حفظ سلامت کل بدن لازم است. اين فرآيند بهترين ورزش ممکن است که باعث مصرف 85 کالري در نيم ساعت مي شود. اگر انجام آميزش به سختي صورت مي گيرد مي تواند علامت جدي در مورد مشکلات قلبي باشد.

پنجشنبه 19 شهريور 1388  منيع :  روزنامه ابتکار

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "