لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

چگونه با افراد مشكل‌آفرين كنار بياييم؟

سرسخت و آزاردهنده نباشيد

همه ما در زندگي خود با افراد سرسخت و مشكل‌آفرين مواجه شده‌ايم و متاسفانه در بسياري از مواقع مجبور به همكاري و كنار آمدن با اين گونه افراد بوده‌ايم. برخورد با اين افراد در اكثر اوقات باعث عصبي شدن و حتي ايجاد اختلال در زندگي اجتماعي و حتي خانوادگي ما مي‌شود. واقعيت اين است كه هميشه شرايط سخت و دشوار با حضور چنين افرادي بد و بدتر مي‌شود. برقراري ارتباط با اين گروه برحسب نوع ارتباطي كه ما با آنها داريم، مي‌تواند بسيار سخت و دردسرساز باشد، بنابراين بايد اطلاعات خود را درخصوص روش برقراري ارتباط با چنين افرادي بالا برده تا در اين ارتباطات دچار كمترين لطمه و صدمه روحي و عصبي شويم.


اولين سوالي كه در برخورد با اين افراد به ذهن خطور مي‌كند، اين است كه چرا اينقدر مشكل‌ساز بوده و چرا برقراري ارتباط با اين افراد تا اين اندازه سخت و دشوار است؟

در برخي موارد تجارب زندگي شخصي اين افراد به آنها چنين آموخته كه براي جلوگيري از قرباني خشم ديگران شدن چنين رفتاري را از خود بروز دهند. در موارد ديگر برخي از اين افراد از اين كه براي زندگي و كار ديگران مشكل ايجاد كنند، لذت مي‌برند. در بعضي مواقع افراد مشكل‌آفرين به دليل عصباني بودن در لحظه برقراري ارتباط، براي شما ايجاد مشكل مي‌كنند. گروه ديگر افرادي غمگين و منفي‌گرا هستند كه جز اين شيوه، راه ديگري براي زندگي كردن نمي‌شناسند و اما آخرين گروه، افرادي هستند كه وقتي براي ديگران مشكل درست مي‌كنند، احساس قدرتمندي و غرور مي‌كنند؛ زيرا آنها مي‌دانند كه هر زمان كه اراده كنند، مي‌توانند براي هركس كه دوست دارند، مشكل‌آفرين باشند و اعصاب فرد مورد نظر خود را تحت فشار قرار داده و حتي زندگي خانوادگي او را مختل كنند؛ اما واقعا چگونه مي‌توان در زندگي با اين افراد روبه‌رو شد؟ آيا راهكارهايي براي ايجاد رابطه با اين افراد بدون هيچ نوع حاشيه‌سازي و ايجاد فشار روحي وجود دارد؟ در اينجا به ارائه چند راهكار ساده براي دفع مشكل‌آفريني اين افراد مي‌پردازيم تا بتوانيم با ايجاد تعادل ارتباطي بين خود و آنها از زندگي آرامش‌بخش‌تري برخوردار شويم.

پرسش كردن

وقتي احساس مي‌كنيد فرد مورد نظر شما شروع به بروز رفتارهاي مشكل‌آفرين كرده، از او سوال كنيد كه آيا من باعث ناراحتي شما شده‌ام يا نه؟ با طرح اين سوال فرد دقيقا متوجه مي‌شود كه عصبانيت خود را نتوانسته كنترل كند و با توجه به عدم دخالت شما در عصبانيت او اقدام به كنترل رفتار خود كرده و يا شايد از شما عذرخواهي هم بكند. برخي از افراد اين گروه ممكن است در مواجهه با سوال شما بدون هيچ توضيحي رفتاري از خود بروز دهند كه به شما بفهمانند به چه چيزي احتياج داريد تا از شر عصبانيت آنها خلاص شويد. اگر فرد مذكور يكي از اعضاي خانواده شما باشد، به دليل نزديكي ارتباط حتي ممكن است راحت‌تر به طرح مشكل خود پرداخته و از چيزي كه باعث رنجش او شده است، حرف بزند. در برخي موارد طرح اين سوال به فردي كه واقعا عصبي و مشكل‌آفرين نيست و شرايط و مقتضيات موجود باعث بروز چنين رفتار ناهنجاري در او شده است، كمك مي‌كند تا با تفكر روي رفتار و اعمال خود و شرايط تشنج‌زا به مهار عصبانيت خود پرداخته و رفتار خود را تصحيح كند.

به اعصاب خود مسلط باشيد

با تلاش براي آرام نگه داشتن خود در برخورد با چنين افرادي، از مغشوش كردن اعصاب خود و ايجاد اختلال در روابط خانوادگي و اجتماعي خود در محيط خانه و بيرون تا حد زيادي جلوگيري كنيد. كساني كه به طور تعمدي دوست دارند براي ديگران مشكل‌ساز باشند، هميشه سعي مي‌كنند فرد مورد نظر خود را به سختي انداخته و با قرار دادن او در تنگنا باعث عذاب و ناراحتي او و خانواده‌اش شوند. در اين شرايط، اين افراد با عصباني كردن شما از نظر احساسي ارضا شده و سعي مي‌كنند كه بيشتر موجبات ناراحتي و عصبانيت شما را فراهم كنند. پس تمام تلاش خود را بكنيد تا با حفظ آرامش خود آنها را از رسيدن به مقصود نهايي خود نااميد كنيد. فراموش نكنيد هرچقدر شما بيشتر عصبي و آزرده شويد، آنها به هدفشان نزديك‌تر مي‌شوند. پس سعي كنيد در برخورد با اين افراد بيمار، با بي‌اعتنايي به اعمال و گفتار آنها، خود را آرام و منطقي نگه داريد. همچنين با كنترل اعصاب و رفتار خود، آنها را متوجه كنيد كه شما همچنان به آنها احترام مي‌گذاريد و آنها دليلي براي ادامه چنين برخورد‌هاي مغرضانه‌اي ندارند.

پاسخ دهيد اما بدون عكس‌العمل

به واكنش يا پاسخي كه فرد تحت فشار عصبي و بدون هيچ نوع تفكري از خود بروز مي‌دهد، عكس‌العمل مي‌گويند. حال آن كه اگر اين واكنش با تفكر و به دور از شرايط استرس‌زا بروز داده شود، پاسخ ناميده مي‌شود. زماني كه شما در مقابل اعمال يا گفتار فردي عكس‌العمل نشان مي‌دهيد، اين عمل باعث پيچيده‌تر شدن اوضاع شده و مشكل پيش آمده را حادتر مي‌كند. در اين زمان شما قبل از اين‌كه بتوانيد شرايط را تعديل كنيد، احساسات خود را در جهت منفي متشنج مي‌كنيد؛ اما زماني كه شما نسبت به اعمال و گفتار فردي پاسخ مي‌دهيد، درواقع از توانايي دفع مشكلات مازاد و كنترل بهتر امور برخوردار خواهيد شد. در اين حالت براحتي مي‌توانيد مشكلات پيش آمده توسط فرد مشكل‌ساز را مديريت و خنثي كنيد و بر اوضاع تسلط يابيد. در اين شرايط شما اوضاع پيش آمده را تشنج‌زدايي كرده و به سوي حل راحت‌تر مساله هدايت خواهيد شد؛ اما تا جايي كه لازم نيست اقدام به پاسخگويي نكنيد. وقتي احساس مي‌كنيد بسيار عصبي و تحت فشار هستيد براي مدتي خود را از شرايط حاد دور كنيد تا بتوانيد بعد از مدتي كوتاه آرامش از دست رفته خود را بازيابيد و بعد از آن مي‌توانيد در سايه تفكر و منطق اقدام به پاسخگويي كنيد.

از تحريك جدا خودداري كنيد

اگر مجبوريد كه با فرد مشكل‌ساز به دليل شرايط خاص كاري و يا خانوادگي كنار بياييد، سعي كنيد نقاط حساس روحيه او كه باعث تغيير روحيه‌اش مي‌شود را كشف كرده و از تحريك آن پرهيز كنيد تا هم او و هم خود شما آرامش بيشتري داشته باشيد. همچنين بهتر است اطلاعات شخصي خود را درخصوص نحوه برخورد با اين افراد بالا ببريد و سعي كنيد براي برقراري ارتباط با آنها مواردي را انتخاب كنيد كه مورد قبول هر دوي شما باشد. از آنها سوال كنيد راحت‌تر هستند كه چگونه با آنها ارتباط برقرار شود و از همان مقطع با آنها شروع كنيد. اگر فرد مشكل‌آفرين جزو اعضاي خانواده و يا فاميل شماست، طبيعتا شما از حساسيت‌هاي او باخبر هستيد و مي‌توانيد كارهاي تحريك‌‌كننده اين افراد را پيش‌بيني كرده و از انجام آنها خودداري كنيد. بهترين نقطه براي شروع يك ارتباط خوب با يكي از افراد نزديك به شما، شروع از مقطع عشق، قدرداني و اعتماد متقابل است.

ترك كردن

اگر انجام هريك از موارد بالا براي مقابله با اين افراد موثر واقع نشد و او همچنان در پي انجام اعمالي جهت آزار و اذيت شما بود، آن فرد را ترك كرده و از آن شرايط دور شويد. خود را با چيز ديگري مشغول كنيد. براي ارتباط با فرد مشكل‌ساز كه جزءلاينفك زندگي شماست، سعي كنيد به مشاور مراجعه و از او كمك بخواهيد، چراكه عضو خانواده را نمي‌توان از زندگي خود حذف كرد. فراموش نكنيد شما سزاوار بهترين برخورد‌هاي توام با احترام هستيد و نبايد اجازه بدهيد كه احساسات و عواطف شما مورد سوءاستفاده ديگران قرار بگيرد. اگر سربالايي جاده زندگي نفس شما را بريده از جاده بيرون بزنيد و به دنبال راه جديد ديگري باشيد.

مترجم : صديقه حاج‌نوروزي
منبع : Stress.about

پنجشنبه 19 شهريور 1388  منيع :  روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "