لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

راه‌هايي براي مبارزه با مورچه‌ها

صبح از خواب بيدار مي‌شويد و چاي مي‌گذاريد. وقتي ظرف نان را باز مي‌كنيد با خيل عظيمي از مورچه‌ها مواجه مي‌شويد كه قبل از شما، نا‌ن‌ها را خورده‌اند.
نگران مي‌شويد و سراغ كابينت مي‌رويد. مورچه‌ها حتي دور شيشه مربا نيز تجمع كرده‌اند و بعيد نيست با آن جثه ريزشان به داخل آن نيز راه يافته باشند. اگر شما از آن دسته بانوان خانه‌دار باشيد كه بچه كوچكي دارند حتما نگران خواهيد شد كه سمپاشي به كودكتان آسيب نرساند، اما غير از سمپاشي راه‌هاي ديگري نيز وجود دارد كه مي‌توان به كمك آن مورچه‌ها را از بين برد.

در ادامه به برخي از اين راه‌ها اشاره مي‌كنيم:

مهم‌ترين اقدام در دور نگه داشتن مورچه‌ها، محروم كردن آنان از دسترسي به مواد غذايي در خانه است.

نگهداري مواد غذايي، بويژه خوراكي‌هاي شيرين مانند قند، شكر، عسل، مربا، شيريني و شكلات در ظروف در بسته يا در يخچال نيز راه موثري است.

جمع‌آوري بقاياي مواد غذايي.

شستشو و جارو كردن روزانه كف و سطوح آشپزخانه، تميزكردن ميز ناهارخوري و داخل كابينت‌ها با دستمال خيس شده در سركه.

شناسايي نقاط ورود مورچه‌ها به خانه و پاشيدن كمي فلفل تند يا پودر سير به داخل اين سوراخ‌ها و سپس مسدود كردن آن با چسب پلاستيك يا سيمان.

استفاده از زردچوبه، فلفل قرمز، دارچين، پوست مركبات، برگ بو، نعنا، ميخك، رزماري، اكاليپتوس، آويشن و سير براي فراري دادن مورچه‌ها.

در صورت افزايش جمعيت مورچه‌ها و مزاحمت جدي آنها، لانه يا سوراخ‌هاي ورود آنها به خانه را شناسايي كنيد و مقداري الكل يا نفت سفيد را از طريق يك سرنگ به داخل سوراخ تزريق و آن را با گچ يا سيمان مسدود كنيد. در صورت لزوم اين كار را تا دفع كامل مشكل تكرار نماييد.

در يك ليوان عرق نعنا، يك قاشق چايخوري مايع ظرفشويي حل كنيد. اين محلول را به طور مستقيم به مورچه‌ها و محل‌هاي تردد آنها اسپري كنيد.

چند تكه پوست پرتقال يا نارنج را خرد كنيد و آنها را داخل حدود يك ليوان آب جوش بريزيد. پس از 24 ساعت، محلول را با عبور دادن از پارچه، صاف كنيد و با افزودن يك قاشق چايخوري مايع ظرفشويي مانند شيوه بالا عمل كنيد.

‌ يك قاشق چايخوري سس فلفل تند را در حدود يك ليتر آب حل كنيد. به محلول، حدود يك ليوان قاشق چايخوري مايع ظرفشويي اضافه كنيد و به طور مستقيم به مورچه‌ها و سوراخ‌هاي ورود آنان به خانه اسپري كنيد.

مقداري جوش شيرين را به نسبت مساوي با خاك قند كاملا مخلوط كنيد و در مسير مورچه‌ها روي زمين بپاشيد. خوردن اين مخلوط پس از دو تا سه روز موجب مرگ مورچه‌ها مي‌شود.

يك قاشق غذاخوري عسل يا مربا را با يك قاشق چايخوري خمير ترش به خوبي مخلوط كنيد و آن را در قسمت‌هاي كوچك روي چند تكه كاغذ يا مقوا بماليد و بر سر راه مورچه‌ها قرار دهيد. خوردن اين معجون خانگي پس از مدتي موجب مرگ مورچه‌ها مي‌شود.

رموز شستشوي پارچه‌ها

حتما خودتان خوب مي‌دانيدكه هنگام شستشوي لباس‌ها بايد آنها را دسته‌بندي كرد.

ابتدايي‌ترين نوع دسته‌بندي تقسيم آنها به لباس‌هاي سفيد، رنگي و سياه است.

شما برحسب نوع هر دسته، مواد شوينده خاص آن را استفاده مي‌كنيد. مثلا براي لباس‌هاي سياه از مواد شوينده مخصوص لباس‌هاي سياه و براي لباس‌هاي سفيد از مواد سفيدكننده استفاده مي‌كنيد و براي لباس‌هاي رنگي از آب خنك‌تري بهره مي‌جوييد.

اگر لباس‌هايي داريد كه نمي‌خواهيد آنها را در ماشين بيندازيد بهتر است روش‌هاي زير را تجربه كنيد: پارچه‌هاي رنگي و گلدار را در يك تشت بزرگ بشوييد و به ترتيب زير عمل كنيد:‌ مقداري آب و سركه (يك قاشق براي هر 5 ليتر آب) تهيه كنيد. پارچه‌ها را در آن خيس كنيد. اين كار براي از بين بردن گرد و غبار پارچه‌ها و تثبيت رنگ پرده‌ها مفيد است. سپس آن را از آب و سركه درآورده در آب و صابون بشوييد و در آخر در مخلوطي از آب و سركه‌ا‌ي كه قبلا‌ تهيه شده چند دقيقه خيس كنيد و سپس بدون فشار دادن آن را روي بند بيندازيد و مرطوب اتو كنيد.

براي شستن پارچه‌هايي با نسوج مصنوعي مثل ترگال و... به روش زير عمل كنيد:‌ در يك تشت بزرگ آب نيمگرم و پودر رختشويي بريزيد و هم بزنيد. لباس‌ها را با سرعت زياد در آن بشوييد. قسمت‌هاي كثيف را با برس نرم بيشتر بشوييد. اگر لباس‌ها خيلي كثيف باشند بايد چند بار آبش را عوض كنيد. اين لباس‌ها را پس از شستن اصلا فشار ندهيد. دليلش اين است كه نسوج اين پارچه‌ها اغلب خيلي ظريف‌ است و در اثر فشار دادن، قسمتي از آنها از بين مي‌رود.

براي شستن روبان‌ها با آب نيمگرم و پودر صابون، آنها را شسته چند بار آب بكشيد. براي آهار دادن بايد روبان را در محلول آب و قند (2 حبه در يك ليتر) يا آب و نشاسته( يك قاشق در يك ليتر كه به جوش آمده باشد) روبان را آهار دهيد.

براي شستن پارچه‌هاي نخي گلدار آنها را در مايع سركه و آب( يك قاشق در يك ليتر) خيس كنيد و در آب و صابون و نمك( 10 گرم در يك ليتر) بشوييد. دو سه بار با آب سرد آبكشي كرده و آخرين آبكشي را با آب و سركه با تركيب قبلي آبكشي كنيد. اين كار باعث مي‌شود كه رنگ آنها ثابت بماند و لطافت و زيبايي خود را از دست ندهد. اين پارچه‌ها را نيز بدون فشار دادن خشك كنيد.

پنجشنبه 19 شهريور 1388  منيع :  روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "