لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

10 راز براي لذت بردن از سفر

هنگامي كه همه وسايل سفر را در يك يا دو كوله‌پشتي مي بنديد، سعي كنيد زندگي‌تان را هم تا مي‌توانيد ساده كنيد. اين كاري است كه "جيل و استيو كافمن" در زندگي‌شان پيش گرفته‌اند.
تا حالا به اين موضوع فكر كرده ايد كه مي توانيد يك كوچ نشين مدرن و امروزي باشيد. رازهايي كه در زير به آنها اشاره مي‌شود گزيده اي از سخنان افرادي است كه به چنين شكلي زندگي كرده اند و شيوه سفر كردن آنها كمي متفاوت ولي با لذتي بي پايان همراه بوده است.

1.بي دليل سفر نكنيد.

بيشتر افرادي كه به سفر كردن علاقه مندند، به دنبال شغلي مي گردند كه بتوانند آزادانه و بي قيدو بند سفر كنند. اما خانم "تيفاني اونز و همسرش" كه از كار روزمره خود(ويراستاري روزنامه و نصب كابل تلويزيون) بسيار خسته شده بودند رو به كوچ نشيني نوين آوردند؛ سفر به كشورهاي مختلف و مراقبت از خانه ها و باغها. اين زوج هر ساله به يك كشور جديد سفر مي‌كنند و در آنجا به مراقبت و نگهداري از باغها مي پردازند. اين است دليل كوچ نشيني و تغيير شغل .

2.فراتر از نور و با سرعت نور سفر كنيد

اين جمله از "جيمي ولز"، بنيانگذار سايت ويكيپدياست. او در 2 سال گذشته به مانند "ذره معلق " به بيشتر نقاط دنيا ازجمله توكيو، بوينس آيرس و نيويورك سفر كرده و بدون ايجاد وابستگي به پست و جايگاهي خاص و يا جمع آوري بار بيش از حد، به جهانگردي پرداخته است.

آقاي ولز مي گويد:"بار زيادي با خود حمل نكنيد،شما مي توانيد ماه ها با يك كوله ساده سفر كنيد."

3.صبوري و خوش برخوردي دو ركن اساسي در سفر.

"ليزا هايشا" كه از سن 22 سالگي تمامي زندگي خود را در سفر و جاده هاي دنيا سپري كرده، معتقد است كه هر فردي در هنگام بر خورد با فرهنگ ها و زبانهاي جديد مي بايست از اين 2 ركن اساسي زندگي استفاده كند .

4.مقاصد سفر خود را با دقت انتخاب كنيد.

خانم "لي وود وارد"، كه به همراه همسرش در چند دهه اخير به كوچ نشيني نوين رو آورده است، اماكني كه توسط گردشگر مورد بازديد قرار مي گيرد را به2 دسته تقسيم مي كند. او مي‌گويد:« اولين گروه، مقاصدي كاري هستند به اين معنا كه فرد براي انجام امور روزمره و درآمدزايي خود به آنها مراجعه مي‌كند.

گروه دوم مقاصدي هستند كه گردشگر براي بازديد، آنها را بر مي گزيند و جنبه درآمد زايي براي فرد ندارد. حال تعادل بين اين دو گروه بسيار مهم است.

تا زماني به مقاصد كاري سفر كنيد كه درآمد روزمره شما را تامين كند و سپس بازديد از مقاصد گردشگري را در برنامه خود قرار دهيد.»

5.اصول اوليه را هميشه به ياد داشته باشيد وآنها رارعايت كنيد.

هنگامي كه همه وسايل سفرتان را در يك يا دو كوله‌پشتي مي بنديد، سعي كنيد زندگي‌تان را هم تا مي‌توانيد ساده كنيد. اين كاري است كه "جيل و استيو كافمن" در زندگي‌شان پيش گرفته اند.

آنها ماشين ون خود را با كمي تغييرات و مجهز كردن به يك تختخواب و آشپزخانه كوچك و فشرده، به يك خانه متحرك تبديل كرده اند و زندگي را در جاده ها سپري مي‌كنند. اين زوج با تبديل اتومبيل به خانه متحرك در حال تجربه كوچ نشيني نوين هستند.

به گفته اين زوج جوان، يك خواب راحت شبانه و يك غذاي خوب، تنها نيازهاي زندگي به سبك كوچ نشيني نوين است.

6.آهسته و پيوسته گام برداريد.

"جين دي" كه به همراه همسر و دخترش در حال سفر دور دنياست، مي گويد:« مهمترين اصل براي ذخيره كردن پول و به دست آوردن تجربه سفر، آرام و بدون عجله سفر كردن است. در سفر از مسيرهاي هوايي طولاني بپرهيزيد. چون براي شما هزينه بر است.»

اين خانواده در طول 3 سال اول سفر خود تنها يك پرواز بلند مدت داشته اند. اين كار نه تنها باعث ذخيره كردن پول آنها شده است، بلكه موجب شده اين خانواده، دنيا را با دقت بيشتري بگردند و دنياي امروز را بهتر درك كنند.

7.پاي خودتان را از گليمتان درازتر نكنيد.

اگر فكر مي‌كنيد كه زندگي تنها سفر كردن است، يك تجديد نظر در افكارتان انجام دهيد. "مليسا گراس من" كه با سگ و همسر خود در حال سفرهاي كوچ نشيني است، مي‌گويد:« گاهي تجربيات شما تنها بايد به يك كارت پستال بسنده شود.»

او در نوشته‌هاي خود به سختي ها و مشكلات سفرهاي كوچ نشيني اشاره مي‌كند و معتقد است كه بعضي افراد تنها با يك كارت پستال به عنوان سوغاتي، سفرنامه خود را مرور مي‌كنند. طرفداران اين نگرش همواره با تصاوير و نوشته‌هاي خود به سادگي به دنيايي سفر مي‌كنند كه يك گردشگر بايد براي دست يافتن به آن، سالها به نقاط مختلف جهان سفر كند.

8. هميشه در هرجا يك نشاني، براي دسترسي به خود داشته باشيد.

اين پيشنهاد از طرف خانم "كيم رايت" مطرح شده كه سالها زندگي خود را در سفر گذرانده است. خانم رايت مي گويد:« در هر جايي كه مي توانيد اطلاعاتي مانند مشخصات اتومبيل خود، شماره تلفن همراه و ... را بگذاريد. حتي اگر از آن مكان به كلي دور شويد. سعي كنيد كه يك صندوق پستي شخصي داشته باشيد.»

بيشتر دوستداران سفر و گردشگران، دوست و يا فاميلي در مقاصد مختلف دارند كه شما مي‌توانيد براي آدرس دادن، نشاني آنها را بدهيد.

9.همه وقت خود را با ديگران نباشيد.

اگر به صورت گروهي و يا خانوادگي سفر مي كنيد، اوقاتي را هم تنها باشيد.

"لي شالمن" كه او نيز با همسر و دختر 4 ساله اش در حال سفر به دور دنياست،مي گويد:« اين بسيار ضروري است كه گاهي تنهايي، به كسب تجربه بپردازيد. اين بدان معناست كه يك گردشگر بايد برخي از اوقات، تنها به شهر رفته و به بررسي شهر يا اماكن مورد نظر بپردازد، و اوقات ديگر را با خانواده يا ديگران به بررسي جاذبه ها و فرهنگ‌هاي مختلف بگذراند. اين تنهايي شما را به دنياي خودتان مي‌برد و باعث مي‌شود شما قدر همسفران خود را بيشتر بدانيد.»

10. زيباييها را به بهترين نحو توصيف كنيد.

تا جايي كه مي توانيد از هر عنصري در سفر، عكس، فيلم و مطلب تهيه كنيد. اين رمز موفقيت يكي از اولين عشاير مدرن جهان،خانم " ليزا لوبين" است.

خانم لوبين يك تهيه كننده برنامه هاي تلويزيوني است،كه با به تصوير كشيدن مقاصد و جاذبه هاي سفر دور دنيا، همه را با خود همسفر مي كرد. انرژي وصف ناشدني خانم لوبين و همچنين نحوه به تصوير كشيدن تصاوير ضبط شده از گوشه و كنار جهان، برنامه هاي اين جهانگرد كوچ نشين را مانند يك سفر مجازي، براي مخاطبانش به تصوير مي كشيد. گويي تمامي مخاطبان در كنار او قرار داشتند.

از تمامي اين نكات چنين استنباط مي شود كه در زندگي امروز ،گردشگري جزء جدا نشدني از نيازهاي انسان است و تا زماني كه فرد سفر را بر خود سخت بگيرد،مشكلات او نيز چند برابر خواهند شد.

پس براي داشتن سفري با لذت بي انتها، مي بايست خوب مسافرت كردن و مسافر خوب بودن را تمرين كرد.

دوشنبه 16 شهريور 1388  منيع :  خبرگزاري ميراث فرهنگي

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "