لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

چگونه يك سخنراني خوب ارائه كنيم ؟

طي برگزاري و شركت در چندين كنفرانس رياضي، تعدادي سخنراني ماهرانه و تعداد زيادي سخنراني كسل‌كننده ديده‌ام.» اما چه عواملي باعث مي‌شود يك سخنراني كسل‌كننده و بي‌حاصل، به سخنراني‌اي جذاب و هيجان‌انگيز تبديل شود؟
نكات زير البته فقط براي محققان كاربردي نيست بلكه همه كساني كه نياز به صحبت در مجامع عام پيدا مي‌كنند بنابر موضوع صحبت مي‌توانند از اين راهنمايي‌ها استفاده كنند.

براي اينكه سخنراني شما براي همه حضار جذاب باشدعلاوه بر اينكه لازم است در گام اول عنواني جذاب و كوتاه انتخاب كنيد، موضوع سخنراني هم بايد جالب و محتواي آن براي حضار مفيد باشد ودر واقع سازماندهي مطالب بايد منجر به اين نكته شود كه حضار در انتهاي سخنراني، ايده‌هايي را به دست آورده باشند.

بنابراين در يك سخنراني 20 دقيقه‌اي حداكثر 3‌‌تعريف اصلي ارائه كنيد تا همه مخاطبان قادر به درك اصطلاحات و دنبال كردن سخنراني شما باشند.در ضمن يك سخنراني 20 دقيقه‌اي را نبايد با سخنراني در دوره‌هاي كوتاه مدت اشتباه كنيد. قرار نيست همه نتايج‌تان را ارائه كنيد. فقط تعدادي از آنها را كه جالب‌تر و مهم‌تر هستند، انتخاب كنيد. يك سخنراني خوب مانند كوه يخ شناوري است كه 90 درصد آن زير آب و فقط 10 درصد آن آشكار است. روي هر صفحه (اسلايد) بايد حداقل 2 دقيقه صحبت كنيد. سخنراني را در نظر بگيريد كه در سخنراني 20 دقيقه‌اي خود، با سرعت صحبت مي‌كند و ضمن آن 89 صفحه را سريع از جلوي ديدگان حضار عبور مي‌دهد. 5 تا 15 اسلايد براي يك سخنراني 20 دقيقه‌اي مناسب به نظر مي‌رسد.

سخنراني خود را به چند قسمت تقسيم كنيد تا در صورت كمبود وقت بتوانيد از يك يا چند قسمت آن صرف نظر كنيد.گفته شده است كه پس از 12‌‌دقيقه از آغاز سخنراني، ذهن عموم شنوندگان ناخودآگاه به بيراهه مي‌رود. پس بهتر است مهم‌ترين ايده‌هاي صحبت‌تان را در 12 دقيقه اول ارائه كنيد.

فراموش نكنيد سخنراني، مقاله يا كتاب نيست كه مخاطبان بتوانند آن را 2‌‌يا چند بار بخوانند. پس بهتر است نكات كليدي صحبت‌تان را در بخش‌هاي مختلف تكرار كنيد. اين كار به مخاطبان اجازه مي‌دهد صحبت شما را دنبال كنند.در ضمن از قرائت فرمول‌ها اجتناب كنيد و به جاي آن از عبارت اين فرمول و آن فرمول و... استفاده كنيد. خواندن فرمول‌هاي طولاني باعث خستگي مخاطبان و از دست دادن وقت سخنراني مي‌شود.

ارايه سخنراني به زبان ساده

سطح سخنراني بايد متناسب با درك حضار باشد. يك سخنراني براي دانشجويان با سخني كه براي اعضاي هيات علمي ارائه مي‌شود متفاوت است. بنابراين بايد بدانيد مي‌خواهيد دامنه اطلاعات مخاطبان را گسترش دهيد يا با به چالش كشيدن اطلاعات موجود، بر ژرفاي دانش آنها بيفزاييد.در ضمن چون مرسوم نيست مقاله‌اي كه قبلا چاپ شده است، سخنراني شود. بهتر است كارهاي پژوهشي در دست اجرايتان را مطرح كنيد، زيرا عموما بازخورد حاصل توسط حضار مي‌تواند راهگشاي شما در كارهاي تحقيقاتي‌تان باشد.

فراموش نكنيد سخنراني محل انجام محاسبات نيست. هيچ قضيه‌اي را هم اثبات نكنيد. مخاطبان حوصله شنيدن جزييات كار شما را ندارند. به محض آن كه شروع به اثبات كنيد عده زيادي سالن را ترك مي‌كنند يا خود را به كار ديگري مشغول مي‌كنند. سخنراني شما گزارشي از آخرين تحقيقات يا مهم‌ترين پژوهش‌هاي شماست و نه بخشي از كلاس درستان. مي‌توانيد نسخه‌هايي از مقاله خود را كه شامل محاسبات، براهين و ديگر جزييات است همراه خود به سالن بياوريد و در پايان سخنراني آن را به حضار تقديم كنيد.

ارائه تاريخچه موضوع، مثال، تصوير، كاربرد، حدس و پرسش‌هاي چالش‌برانگيز در سخنراني به جذابيت آن و درك ايده‌هاي اصلي كار شما كمك شاياني مي‌كند. همچنين ذكر علت علاقه شما به موضوع و ارائه ارتباط آن با ديگر موضوعات مي‌تواند ديگران را به تحقيقاتتان علاقه‌مند كند. در نقطه مقابل نمادها، اصطلاحات فني، فرمول‌ها و اساسا محتواي هر صفحه را به كمترين تعداد ممكن برسانيد. همچنين بايد از به كاربردن نمادهاي غيراستاندارد كه بسرعت فراموش مي‌شوند، اجتناب كنيد.

دو نسخه از متن سخنراني خود را روي سي‌دي و فلش همراه داشته باشيد و قبل از سخنراني خود، آن را روي رايانه اتاق سخنراني بريزيد و روي پرده آزمايش كنيد.در ضمن بكوشيد سخنراني‌تان را با PC) Overhead) و قسمت‌هاي مهم آن را با متن رنگي ارائه كنيد. روش سنتي گچ و تخته موجب خستگي مخاطبان و اتلاف وقت مي‌شود.

براي ارايه سخنراني آماده باشيد

متن سخنراني كه در واپسين ساعات قبل از سخنراني آماده شود مانند غذايي كه با عجله تهيه شود، احتمالا ناپخته و جانيفتاده خواهد بود. روي محتواي سخنراني‌تان چندين روز فكر كنيد. بعضي اعتقاد دارند تهيه يك سخنراني خوب 2 هفته وقت مي‌برد.بنابراين در فرصت كافي بايد متن سخنراني خوانده شود و حداقل 2 بار به صورت آزمايشي (در اتاق خالي يا جلوي آيينه) تكرار شود تا بتوان آن را به صورت سليس، واضح و در زمان تخصيص داده‌‌شده، ارائه كرد. شايد شما سخنراناني را ديده باشيد كه دائم تپق مي‌زنند، منقطع صحبت مي‌كنند و خط صحبت خود را گم مي‌نمايند. اينان كساني هستند كه بدون آمادگي شروع به سخنراني كرده‌اند.

فراموش نكنيد هدف يك سخنراني نمايش مقاله نيست. متن سخنراني با متن مقاله‌اي كه براي چاپ به يك مجله ارسال مي‌شود كاملا متفاوت است. بعضي سخنرانان از فايل Pdf مقاله اصلي خود كه شامل تمام محاسبات، اثبات‌ها و جزييات است استفاده مي‌كنند. چنين متني به علت كوچك بودن فونت آن به جز براي حضار رديفهاي اول و دوم، براي بقيه قابل تمييز نيست. در حال حاضر، سخنراناني كه به كار خود ارزش مي‌دهند از Beamer يا Power Point استفاده مي‌كنند

اگر به هر دليلي اضطراب و دلواپسي داريد، پيش از حضار به سالن بياييد يا در سخنراني‌اي كه قبل از سخنراني شما برگزار مي‌شود، شركت كنيد. همچنين پيش از شروع به شنوندگان نگاه كنيد و آنها را دوستان و آشنايان خود تصور كنيد. سپس چند نفس عميق بكشيد و سخنراني خود را آغاز كنيد.

سعي كنيد با ظاهر مرتب و بموقع در سخنراني خود حاضر شويد. زياد حركت نكنيد. محكم، با‌‌‌صداي متغير (بالا و پايين) و تاثيرگذار صحبت كنيد. حرف‌هاي خودتان را باور داشته باشيد. بعضي جاها سكوت كنيد و در زمان‌هاي مناسب لبخند بزنيد. نگاه به مخاطبان و ارتباط چشمي با آنها را هم فراموش نكنيد.

حتي اگر آدم شوخ‌طبعي هستيد سخنراني خود را با شوخي (جوك) شروع نكنيد، زيرا ممكن است بعضي مخاطبان با مشرب شما آشنا نباشند. بعلاوه ممكن است شنوندگان مابقي صحبت شما را جدي نگيرند، ولي مي‌توانيد در حين سخنراني و براي رفع خستگي، شوخي كنيد. شروع سخنراني با يك پرسش چالش برانگيز بسيار جالب خواهد بود.سادگي بيان، مهم‌ترين اصل موفقيت يك سخنران است. يك سخنران خوب آن است كه پيچيده‌ترين ايده‌ها را به ساده‌ترين شكل بيان كنيد.

نشسته سخنراني نكنيد. در حين سخنراني بايد به مخاطب نگاه كرد و گاهي نيز به اسلايدها، آن هم براي اطمينان از اين كه صفحه بدرستي در حال نمايش است. سخنراناني كه از روي نوشته‌هاي اسلايد، مانند كتاب داستان، شروع به خواندن مي‌كنند و حتي نيم نگاهي هم به حضار نمي‌اندازند نمي‌توانند رابطه صميمي با ايشان برقرار كنند.

پيش از سخنراني راجع به سوالاتي كه ممكن است از شما پرسيده شود فكر كنيد و جواب‌هايي براي آنها فراهم آوريد. وقتي شخصي سوالي مي‌پرسد بدقت گوش كنيد. آن پرسش را دوباره تكرار كنيد تا آنان كه نشنيده‌اند، متوجه آن شوند. اگر جواب آن را مي‌دانيد به طور خلاصه پاسخ دهيد. اگر پاسخ آن را نمي‌دانيد از وي تشكر كنيد و قول دهيد بعد روي آن فكر مي‌كنيد. در حالتي هم كه سوال را نفهميده‌ايد، از سوال‌كننده بخواهيد در پايان سخنراني با شما گفتگو كند.

محمد صال مصلحيان

دوشنبه 16 شهريور 1388  منيع :  جام‌جم آنلاين

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "