لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

اختلالات ناخن جویدن

جویدن ناخن امری شایع و متداول نزد کودکان و نوجوانان است که عمدتا ریشه در مسائل روانی دارد. ناخن جویدن اگر درمان نشود به صورت عادتی ناپسند در می آید که تا سنین بزرگسالی همراه فرد بوده وعلاوه بر آن منجر به بروز برخی عفونت ها و بیماری ها می شود.

علل ناخن جویدن
۱ - کمبود محبت: کودکان تشنه محبت اند و خود را شدیدا به آن نیازمند می دانند. طفلی که به هر علت خود را از آن محروم احساس کند، رفتارهای عصبی از خود نشان می دهد. ممکن است این امر ریشه خانوادگی نداشته باشد. پدر و مادر تا حدودی به او محبت می کنند ولی او احساس می کند در جمع همسالان و یا در کلاس درس نزد معلم آنچنان که باید پذیرفته نیست.

۲ - نگرانی و تشویش: کسی که از آینده ای مبهم بیم دارد، از چیزی که برای او شناخته شده و قطعی نیست وحشت دارد، دچار این حالت می شود. شما جلوه آن را در کودکانی بیشتر می بینید که از یک سو در درس و تحصیل احساس ضعف می کنند و نمی توانند همراه با دیگر دانش آموزان به پیش روند و از سوی دیگر با والدین خود رو دربایستی ها و ملاحظاتی دارند و توقع آن ها از او این است که نمرات عالی و درخشانی داشته باشد. این گونه کودکان در روزهای امتحان دچار نگرانی و تشویق شده و این حالت را از خود بروز می دهند.

۳ - ترس های مزمن: گاهی طفلی بنا به عادت غلط از چیزی شدیدا می ترسد و یا اصولا کودکی شدیدا وابسته است و از همه چیز ترس دارد،ترس ها در آن به صورت عادتی درآمده و مزمن می شوند. او از همه چیز واهمه دارد، حتی در حین راه رفتن هر چند یک بار به پشت سرنگاه می کند. چنین افرادی گاهی در گوشه ای می نشینند و به ناخن جویدن مشغول می شوند. همچنین اگر این کودکان در محیط و صحنه ای قرار گیرند که درآن احساس خطر نمایند همین حالت درآن ها پدید می آید.

۴ -احساس گناه: کودکانی را می شناسیم که به خاطر احساس گناه در امری دچار این حالتند. فرض کنید طفلی پرنده ای را کشته، به کسی آزار رسانده و... آن را از دید دیگران مخفی داشته و یا آن را عملی عادی می دانست. برحسب اتفاق داستانی برای او گفته اند و یا مطلبی را برای او شرح داده اند که تازه می فهمد چه کار ناروایی را انجام داده است.طبیعی است که او از عمل خود احساس شرمساری کرده و از آن ناراحت می باشد.

۵ - احساس ناامنی: گاهی طفل در محیط خانواده مواجه با درگیری های والدین است وامنیت و آینده خود را در خطر می بیند و این امر او را به این حالت می کشاند...

۶ - ناخشنودی از شرایط زندگی: در مواردی کودکانی را می یابیم که درمقایسه وضع خود با همسالان خود را کوچکتر و پست تر از دیگران می یابند. احساس می کنند که مثلا فقیرند، سر و وضع خوبی ندارند، خواسته ها و توقعاتشان برآورده نیست و... اغلب این گونه کودکان دچار چنان حالتی می شوند.

همچنین شما کودکان دیگری را می شناسید که حسودند، از تولد کودک دیگری در خانه که محبت مادر یا پدر را به خود اختصاص داده است خشنود نیستند، یا در محیط خانه شان تبعیض وجود دارد، سردی و بی تفاوتی است و در کل این حالت آن ها را نگران می کند.

۷ - اختلال عصبی: طفلی که از تعادل روانی برخوردار نیست، کودکی که شدیدا عصبی است، کودکی که محیط زندگی پر از تضادش او را به وضعی ناراحت کننده کشانده است، طفلی که پریشان حال است، کودکی که لوس و نازپرورده است، طفلی که حساس و زودرنج است، فردی که حدود ۸ تا ۱۰ سال دارد و هنوز دچار شب ادراری، لکنت زبان و یا وسواس است و اغلب این گونه کودکان به چنین وضعی دچارند.

۸ - کمبود مواد معدنی: برخی از پزشکان کوشیده اند آن را یک عامل زیستی ناشی از وضع بد تغذیه ذکر کنند. آن ها معتقدند کودکانی که در سیستم بدنشان کمبود مواد معدنی به چشم می خورد و از نظر فسفات ها و یا کلسیم کمبودی دارند، دچار چنین حالتی می شوند.

۹ -پرخاشگری: حالت پرخاشگری و مخصوصا پرخاشگری نسبت به خود و مبارزه با خود را نیز علت مهمی در این زمینه دانسته اند.

۱۰ -یادگیری: در مواردی ناخن جویدن می تواند ریشه تقلیدی داشته و حاکی از یادگیری باشد. عادتی است که او آن را از پدر و مادر و یا دوستان فرا گرفته و یا از رفیقانش می آموزد. در چنین صورتی اغلب چنین عادتی متعاقب انگشت مکیدن است. به هنگامی که از آن جلوگیری کنند این یک بروز می کند و یا محکومیت یک ابتلای عصبی او را به این روز می کشاند. برخی از تحقیقات نشان می دهد که این امر نوعی عادت عصبی و مربوط به اعصاب و نشانه ای از نابهنجاری عمومی است، احساس تنش و یا عدم احساس امنیت در این امر موثر است.

توصیه هایی برای جلوگیری
۱ -کوتاه کردن ناخن ها: سعی کنید که هرچند روز یک بار ناخن هایش را بگیرید و سوهان بزنید که حتی نتواند تکه های کوچک ناخن را به دندان بگیرد.

۲ -منحرف کردن حواس در هنگام ناخن جویدن:سعی کنید حواس کودک را در هنگام این عمل پرت کنید. از او کارهایی بخواهید که مجبور شود از انگشتانش استفاده کند مثل: درست کردن یک کاردستی یا کشیدن یک نقاشی.

۳ -چسب زدن به روی انگشتان: شما می توانید چسب های زخم رنگی به روی دستانش بزنید. به یاد داشته باشید تهدید، تنبیه، پاشیدن فلفل و دارو به روی انگشتان نه تنها تاثیری ندارد بلکه می تواند مشکلات را تشدید کند. مخصوصا بچه های کوچک تر نمی توانند دلیل این که انگشتانشان بدمزه است را بفهمند و این راه حل نمی تواند به آن ها کمک کند.

۴ -به دنبال علت بگردید: شما بهتر است منتظر پاسخ کودکتان که چرا ناخن هایش را می جود نباشید و او را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنید. سعی کنید به دنبال علت باشید و توجه کنید که کودکتان در چه موقعیت هایی این عمل را انجام می دهد. جست وجو کنید که چه چیزی باعث شده آرامش و امنیت او به هم بخورد. تلاش کنید آن را بیابید. این تلاش و کاوش شما برای پیدا کردن مشکل کودکتان و حل آن می تواند بزرگ ترین گام برای از بین بردن اختلال ناخن جویدن باشد.

حشمت السادات زمانیان

پنجشنبه 12 شهريور 1388  منيع :  روزنامه خراسان

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "